Koronawirus – najważniejsza jest profilaktyka!

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, koronawirusem zarażonych jest 20 626 osób (dane z 4.02.2020). Poza głównym ogniskiem choroby – Chinami – odnotowano 153 przypadki w 23 krajach. Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem?

Zakażenie koronawirusem spowodowało 427 zgonów. W większości osób w podeszłym wieku. Zmarło też 17 osób z personelu medycznego, opiekującego się chorymi. To właśnie osoby starsze powinny podjąć szczególne działania profilaktyczne, ponieważ są najbardziej narażone na powikłania związane z zarażeniem.

Objawy zarażenia koronawirusem są bardzo podobne do objawów grypy i nie należy ich lekceważyć. Najczęściej występuje gorączka, kaszel lub duszności. Towarzyszą im bóle mięśni i głowy – mówi Violetta Wachowska, pielęgniarka epidemiologiczna w SP ZOZ w Szamotułach – Wirus wywołuje zakażenia układu oddechowego – może prowadzić nawet do wirusowego zapalenia płuc i groźnych powikłań. Najlepszym możliwym zabezpieczeniem są odpowiednie działania profilaktyczne – podkreśla.

Szamotulski Szpital jest przygotowany na ewentualne wykrycie wirusa w powiecie. Nasz personel medyczny został poinstruowany w rozpoznawaniu choroby – zapewnia Remigiusz Pawelczak, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Szamotułach – W przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem, Pacjenci zostaną niezwłocznie przetransportowani do jednego z czterech wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia szpitali w Poznaniu.

Poniższa infografika, przygotowana przez Serwis Zdrowie – Polskiej Agencji Prasowej, wymienia możliwe działania profilaktyczne.

via Szpital Powiatowy w Szamotułach

Najpopularniejszy portal informacyjny we Wronkach.Moje Wronki w jednym miejscu. Informacje z Miasta i Gminy Wronki. Codziennie nasz serwis jest odwiedzany przez tysiące osób z Wronek, Szamotuł, Sierakowa, Lubasza, Ostroroga, Wielenia, Obrzycka.

2020-02-08