Choroba a polisa turystyczna – czy warto przyznawać się przed podpisaniem umowy?

Choroba przewlekła to coś, czym niechętnie dzielimy się ze światem. Zazwyczaj chcemy zostawić informację o stanie zdrowia tylko dla siebie i ewentualnie dla lekarza. W końcu czym tu się chwalić? Jest jednak jeszcze jedna instytucja, która powinna być zaznajomiona z naszą sytuacją zdrowotną – jest nią ubezpieczyciel. Z tego tekstu dowiesz się, czym może grozić zatajenie choroby przewlekłej przy podpisywaniu polisy turystycznej.

Choroba przewlekła, czyli jaka?

Wbrew pozorom odpowiedź, na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Pierwsze skojarzenie mówi, że choroba przewlekła to coś bardzo poważnego, zahaczającego o nowotwór, ale warto uświadomić sobie, że ubezpieczyciel widzi ten termin jednak nieco szerzej. Wystarczy już, że przez kilka miesięcy przyjmujemy leki, mające na celu stabilizacje ciśnienia, by towarzystwo ubezpieczeniowe traktowało nas jako osobę chorą przewlekle chorą. Do najczęstszych schorzeń zaklasyfikowanych jako przewlekłe można zaliczyć:

  • nowotwory,
  • stwardnienie rozsiane,
  • epilepsję,
  • alergię,
  • niedoczynność tarczycy,
  • chorobę Parkinsona,
  • chorobę Alzheimera.

Oczywiście nie są to wszystkie choroby uznawane za przewlekłe, ale jeśli cierpisz z powodu jednej z wyżej wymienionych, możesz być pewny, że w oczach towarzystwa ubezpieczeniowego jesteś klientem „podwyższonego ryzyka”, którego polisa z pewnością będzie zawierała specjalną dopłatę. Dowiedz się więcej na ten temat w serwisie: https://www.polisaturystyczna.pl/faq

A gdyby tak zataić chorobę? Jakie czekają konsekwencje?

Zazwyczaj niepoinformowanie ubezpieczyciela, przed podpisaniem polisy turystycznej, o swoim schorzeniu skutkuje bardzo poważnymi konsekwencjami tj. odmową pokrycia kosztów leczenia podczas wyjazdu. Tyczy to się zarówno wizyt w zwykłej przychodni po receptę, jak i nagłej hospitalizacji. Należy tu też wspomnieć, że koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie i tego typu odmowa finansowania jest w większości przypadków bardzo dużym ciosem w portfel turysty.

Choroba przewlekła – o ile droższa polisa turystyczna?

Wysokość dodatku, który należy uiścić w związku z chorobą przewlekłą, jest różny w zależności od ubezpieczyciela i warunków konkretnej polisy. Najczęściej jednak koszt ubezpieczenia turystycznego wzrasta dwu, a nawet trzykrotnie. Nie ma więc zbytniego sensu w zatajaniu swojej choroby. Konsekwencje są zbyt poważne. Odpowiednie ubezpieczenie na wakacyjny wyjazd sprawdzisz na: https://kalkulator.polisaturystyczna.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/

Najpopularniejszy portal informacyjny we Wronkach.Moje Wronki w jednym miejscu. Informacje z Miasta i Gminy Wronki. Codziennie nasz serwis jest odwiedzany przez tysiące osób z Wronek, Szamotuł, Sierakowa, Lubasza, Ostroroga, Wielenia, Obrzycka.

2019-09-12