By nie było tak jak było. Biskupi i księża po wyborach

Jeśli okazałoby się, że po wyborach większość biskupów uzna, że można – w sprawie różnych wewnętrznych brudów w Kościele – wrócić do postawy arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia, to jest to najgorsze, co mogłoby się stać w tej sprawie. Oby tak się nie stało…

Mój dzisiejszy tekst będzie krótki. PiS wygrał zdecydowanie wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak się sytuacja ułoży w Polsce to odrębna, i dłuższa dyskusja. Mnie jednak interesuje, jak ten wynik przełoży się na sytuację w Kościele.

Bo po emisji filmu braci Sekielskich widać było, że zapanowało poruszenie, I to po wszystkich stronach wewnątrz kościelnej debaty. Już zaczęło się coś zmieniać na lepsze. Dowodził tego list Episkopatu w sprawie przestępstw pedofilii, popełnionych przez niektórych duchownych. To był list pełen pokory i duchowej szczerości. Z tego, co się zdołałem zorientować, nie we wszystkich kościołach go odczytano, a w jednym przypadku pod Poznaniem ksiądz stwierdził, że go nie przeczyta, bo jak go czyta, to chce mu się wymiotować. Wyzywał też – przy okazji – do głosowania na PiS lub Marka Jurka, co było jawnym złamaniem ciszy wyborczej.

Otóż moim zdaniem wynik wyborów pokazuje jedno – co pisałem w moim komentarzu po wyborczym – że żaden polityczny antyklerykalizm, póki co, w Polsce nie przejdzie. I że antyklerykalizmu, który, w wielu miejscach wzbudzano po filmie Sekielskich, a który to film pokazywał prawdziwe przypadki wielkiego zła w Kościele, obrócił się przeciwko tym, którzy próbowali zrobić na nim polityczny interes.

Najgorszą rzeczą jednak, jaką mógłby teraz zrobić Episkopat, to uznać, że film Sekielskich – i dyskusja jaką on wywołał – była czymś chwilowym. I że nadal przypadki podane w tym filmie, i im podobne, można traktować tak jak dotąd. Że może być tak, jak było.

Otóż nie może. Jeśli okazałoby się, że po wyborach większość biskupów uzna, że można – w sprawie różnych wewnętrznych brudów w Kościele – wrócić do postawy arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia, to jest to najgorsze, co mogłoby się stać w tej sprawie. Oby tak się nie stało…

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl

www.facebook.com/flibicki