Przygotuj swojego zwierzaka na sylwestra

Jak pomóc zwierzętom w Sylwestra? Warto pomyśleć o tym wcześniej. Wskazówki, jak postępować przygotowała dla Was Małgorzata Banach, prowadząca sklep Cztery łapy.

Sylwestrowa noc kojarzy nam się z zabawą, tańcem i pokazem fajerwerków o północy. Jeżeli jednak jesteś właścicielem zwierząt, kojarzy Ci się także ze stresem pupila, jego ucieczką i strachem. Co zrobić, aby zwierzęta w naszych domach czuły się bardziej komfortowo wchodząc w nowy rok?

Edukacja początkiem zmian

Warto na początku powiedzieć o najważniejszym, czyli edukowaniu. Pokaz sztucznych ogni, choć wszystkim kojarzy się przede wszystkim z sylwestrem i jest swego rodzaju atrakcją tej nocy, nie jest niezbędnym elementem świętowania. O ile możemy pomóc zwierzętom, które mieszkają w domach, musimy pamiętać także o tych dziko żyjących, czy zwierzętach w stajniach, oborach lub schroniskach. Pomyśl, co muszą czuć one w noc sylwestrową? Zdezorientowane, samotne i wystraszone…

Dlatego tak ważne jest edukowanie społeczeństwa i uświadamianie już najmłodszym, jakie skutki może nieść za sobą popularyzowanie pokazów sztucznych ogni zarówno tego, jak i każdego innego dnia w roku.

Spacer nocą? Bez psa!

W Sylwestra każdy spacer będzie stresem dla właściciela. Jeśli Twój pies jest bardzo płochliwy, możesz zainwestować w zestaw antyucieczkowy. Składa się on z szelek i obroży oraz jednej smyczy, która łączy oba te elementy. Nawet jeśli psiak zerwie się z obroży, zostaje nadal na szelkach, a Ty możesz odpowiednio zareagować.

Tak, czy inaczej nie warto po godzinie 20.00 wybierać się na długie spacery. Jeżeli jest to możliwe, ogranicz je do minimum. W ten sposób ograniczysz mu stres związany z widokiem i odgłosem fajerwerków poza jego miejscem zamieszkania, a więc jego bezpieczną ostoją.

Światło, radio, telewizor

Jeśli wychodzisz, nie ważne czy na imprezę sylwestrową, czy po prostu obejrzeć pokaz sztucznych ogni, ogranicz zwierzęciu przestrzeń. Zamknij go na przykład w pokoju, w którym często przebywa i w którym czuje się bezpiecznie.

Dodatkowo możesz zarówno psom jak i kotom, zostawić na ten czas włączone światło. Także działające radio czy telewizor pomoże pupilom skupić się na czym innym niż huki zza okna.

Pamiętaj, aby zostawić wraz ze zwierzęciem jego ulubioną zabawkę, kocyk, czy legowisko. Pomoże mu to się dodatkowo uspokoić.

Weterynarz oblegany w sylwestra?

Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, że Twój pies czy kot bardzo przeżywają noc sylwestrową, możesz udać się po pomoc do lekarza weterynarii. Przepisze on leki uspakajające, które podasz pupilowi. Mimo że lekarz weterynarii może przepisać ludzkie leki, dostępne w aptece, odradzamy stosowanie ich na własną rękę. Znając stan zdrowia, wiek i wagę zwierzęcia, specjalista dobierze odpowiednią dawkę. Ty stosując je samodzielnie możesz zrobić mu krzywdę.

Odważne „Psy-Rambo”

Zdarza się, że pies nie boi się wystrzałów (a może właśnie boi się? Nie rozumiejąc do końca, czym są, chce bronić przed nimi swoją rodzinę?). Psy takie atakują fajerwerki. Najgorsze jest to, że łapią je do pyska, a co się może stać z takim psiakiem, możemy sobie tylko wyobrażać. Jeżeli pies nie zawsze Cię słucha, a gdy go wołasz w momentach, w których jest podekscytowany, wydaje się, że on Cię nie słyszy – nie zabieraj go ze sobą na pokaz sztucznych ogni. Zrób to dla jego dobra. 

Przyzwyczaj zwierzę do odgłosów sylwestrowych!

Jakiś czas temu pewna Internautka podzieliła się z wszystkimi na forum jej sposobem na pomoc psu w sylwestrową noc. Pani Karolina wszystkie szczeniaki przyzwyczaja do fajerwerków… puszczając im filmiki na YouTube.

Metoda ta działa po czasie. Pierwsze kilka dni każdy ucieka w pośpiechu. Po kilku dniach jednak przyzwyczajają się i zaczynają traktować odgłosy te jak coś normalnego.

Ważna jest systematyczność. Przez pierwsze tygodnie wprowadzania tej metody, powinniśmy puszczać filmiki z fajerwerkami codziennie. Następnie ograniczać częstotliwość, aż skończymy na „przypominającym” włączeniu filmu raz na parę miesięcy.

Pani Karolina podkreśla, że każde zwierzę jest inne i czas, w jakim przyzwyczai się do tego odgłosu, zależy od wielu czynników. Szybciej z pewnością przyzwyczają się młode psy, trudniej będzie ze starszymi lub z psami po przejściach. Jednak nawet w tych przypadkach nie jest to niemożliwe, a uzależnione od czasu. Pod jej okiem metoda ta jest z powodzeniem wprowadzana nie tylko w domach właścicieli psów, ale także w mazowieckich schroniskach.

Dlatego nawet, jeśli nie zdążysz przyzwyczaić swojego pupila do odgłosu fajerwerków do tegorocznego sylwestra, warto jak najszybciej wprowadzić tę metodę, by w przyszłym roku być spokojnym.

Sylwester jest magiczną nocą. Symboliczne przejście w nowy rok dla wielu z nas jest nowym początkiem. To czas podsumowań minionego czasu i okres postanowień noworocznych. Pamiętajmy tej nocy o tych, którzy nie rozumieją naszych, ludzkich zwyczajów. Dzikie zwierzęta, bydło hodowlane, zwierzęta w stajniach… To one najbardziej cierpią, gdy my ludzie dobrze się bawimy. Może więc warto pomyśleć o innej metodzie okazania radości z wejścia w nowy rok?

Małgorzata Banach