Most Stobnica-Brączewo wymaga remontu!

Ruszyła petycja w sprawie rewitalizacji mostu Stobnica-Brączewo oraz połączenia powiatu obornickiego i szamotulskiego ścieżką pieszo-rowerową, która prowadzić będzie przez wspomniany most nad Wartą.

Przedmiotem petycji jest most łączący Stobnicę z Brączewem, będąca niegdyś dziełem techniki i architektury. Teraz to jedynie most, który od lat jest w opłakanym stanie, jak zdołaliśmy się dowiedzieć jest to wszystkim na rękę, jednak z tego nie są zadowoleni mieszkańcy. Most, o którym mowa, przetrwał dwie wojny i był punktem ataku wojsk biorących udział w sporze.

Most, z którego można ujrzeć przepiękny pejzaż, rozciągający się z góry na Puszczę Notecką i Wartę, która jest naturalną granicą powiatów i punktem zachwytów mieszkańców oraz turystów. Obiekt został wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Dziś jego stan sprawia, że nie nadaje się do użytku, a w dodatku zagraża bezpieczeństwu ludzi. Most stanowi cenną część majątku narodowego.

     Domagamy się przejęcia przez samorządy tego obiektu. Współpracy, wspólnego projektu i finansowania samorządów szamotulskiego i obornickiego każdego szczebla na rzecz rewitalizacji zabytkowego mostu w Stobnicy i Brączewie. Wiemy, że architektoniczne walory mostu wraz ze zmianą programu użytkowania będą jedną z ciekawszych realizacji w naszym regionie. Zrewitalizowany most ma znaczenie techniczne oraz emocjonalne. Stanie się ważną częścią dziedzictwa narodowego i lokalną dumą. Podniesie jakość życia mieszkańców, będzie atrakcją turystyczną Wielkopolski. Najważniejszą kwestią jest jednak bezpieczeństwo. Obiekt od wielu lat zagraża życiu i zdrowiu. Ludzie ryzykując przechodzą przez Wartę, bo często nie mają innej alternatywy. Mieszkańców pobliskich miejscowości – Brączewa, Jaryszewa, Stobnicy – bardzo wiele łączy. Dzieli ich most, który straszy swoim widokiem. Dla nich byłaby to najbardziej użyteczna inicjatywa. Połączenie dwóch powiatów daje wiele możliwości – dotarcia do przedszkoli, szkół i pracy. Wzniesie na wyższy poziom jakość życia wszystkich mieszkających i przebywających w tym regionie ludzi.
Z wyrazami szacunku i wielką nadzieją na pozytywne działania w tej sprawie
Marek Arciszewski, nieformalna grupa Inicjatywa Stobnica – Brączewo 

Jeśli Ty również chcesz, aby most został wyremontowany, podpisz się pod petycją, którą znajdziesz tutaj.

Petycję możecie również podpisać w naszej redakcji na ulicy Krótkiej 2, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00.

Zachęcamy także do odwiedzenia strony Inicjatywy Stobnica-Brączewo, którą znajdziecie tutaj.

fot. Facebook Most Stobnica-Brączewo