Miejsca, w których można się kąpać latem 2018

Rada Miasta i Gminy Wronki przyjęła uchwałę w sprawie wykazu kąpielisk na terenie gminy w 2018 r. Wskazała kąpielisko w Chojnie i Wartosławiu. Będą one czynne od 1 lipca do 31 sierpnia.

Ustawa Prawo Wodne z 2017 roku, oprócz powołania państwowej osoby prawnej pod nazwą: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, która odpowiada za zarządzanie wodami na terenie kraju, narzuciła również na radę gminy obowiązek, corocznego podjęcia uchwały – do 20 maja, w sprawie określenia sezonu kąpielowego oraz wykazu kąpielisk na terenie gminy.
Ponad to, od dnia wejścia w życie wcześniej wspomnianej uchwały, poza stałymi kąpieliskami, mogą też funkcjonować miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli – ich utworzenie również zatwierdzić musi rada gminy. Taki rodzaj kąpieliska może funkcjonować nie dłużej niż 30 dni w roku kalendarzowym. Po upływie tego terminu, takie miejsce nie będzie pod kontrolą tj. nie będą prowadzone badania nad jakością wody oraz zabraknie ratownika.

Ustawa określa, że „jakość wody w kąpielisku oraz miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli powinna odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach”. Zarówno na stałym jak i okazjonalnym kąpielisku muszą czuwać ratownicy.

Ponieważ lipiec zbliża się wielkimi krokami, apelujemy o zachowanie ostrożności nad wodą.