Pomagam bo lubię. 15 lat programu SBSS

To już 15. rok programu  Starszy Brat Starsza Siostra we Wronkach. Już jutro we wronieckim kinoteatrze odbędzie się spotkanie z okazji tego pięknego jubileuszu.

Co udało się zrobić przez taki okres czasu? Na pewno wiele dobrego. Program realizowany jest w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej we Wronkach.  Nieprzerwanie od 15 lat prowadzą go te same koordynatorki – Hanna Siuda i Violetta Książek. Przy wsparciu małej armii wolontariuszy niosą pomoc młodym uczestnikom projektu. O tym wszystkim rozmawialiśmy z Nimi w przeddzień ich święta.

 

1. Przybliżcie misję programu Starszy Brat Starsza Siostra

Program SBSS jest oparty na pracy wolontariuszy, niesie pomoc dzieciom w ich środowisku rodzinnym. Projekt polega na wytworzeniu pełnej zaufania relacji i więzi emocjonalnej między dzieckiem („Młodszym”) a jego mentorem, który jako osoba znacząca staje się wzorem do naśladowania, a także przyjacielem dającym wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Program jest osadzony w konkretnym środowisku społecznym sprzyja tworzeniu lokalnych więzi, zbliża, integruje ludzi, jest okazją do nawiązywania kontaktów, kształtuje w sposób konstruktywny umiejętność spędzania czasu wolnego, pomagając dzieciom, jednocześnie wspiera w rozwoju osobowym wolontariuszy. Silniejszy pomaga słabszemu, a odważniejszy dodaje odwagi temu, któremu jej brak. Zacierają się granice – czasem Starszy pomaga Młodszemu, a czasem Młodszy Starszemu. Ale najważniejsze pozostaje bez zmian – jesteśmy razem.

2. Co było inspiracją do stworzenia programu na terenie Wronek?

Program na terenie Wronek zainspirowała wyjątkowa osoba. Ówczesny kierownik Gminnego Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Jaromir Zieliński. Zapytany o to, co zachęciło go do stworzenia programu w naszej gminie, odpowiada:

Miałem na studiach znajomą ze Szczecinka – jeden z silniejszych ośrodków SBSS w Polsce – i pisała o programie pracę magisterską… i tak od słowa do słowa, uznałem, że to naprawdę fajny pomysł i na wolontariat, i na wspieranie młodszych dzieci w rozwoju… potem sam znalazłem informację, nawiązałem kontakt w Fundacją SBSS.

3. Kim są wolontariusze?

Kiedyś byli to uczniowie szkoły średniej i czasami studenci. Obecnie mamy prawie połowę osób pracujących. To są nauczyciele przedszkola, jest osoba która jest psychologiem, osoby pracujące w żłobku. Wszyscy w mniejszym lub większym stopniu są związani z pedagogiką.

4. Dlaczego program jest tak cenny również dla wolontariuszy?

Do ich zadań należy: podanie pomocnej dłoni, wsparcie, przyjaźń, ciepłe słowo, motywacja, akceptacja, nauka, bycie autorytetem i oparciem. Często przy tej okazji następuje wymiana doświadczeń, pozyskiwanie nowych przyjaźni, budowanie relacji partnerskich oraz wzajemna inspiracja do działania.

5. Co się zmieniło przez 15 lat trwania programu?

Zwiększyła się baza atrakcyjnych miejsc do odwiedzenia w Polsce, staramy się tam wybierać na wycieczki – parki rozrywki, miejscowości turystyczne. Wcześniej mogliśmy tylko wyjść do Olszynek, korzystać z zaplecza miejscowego. Dziś dzięki sponsorom nie tylko zwiększyła się liczba odwiedzanych miejsc, ale również częstotliwość wyjść i wyjazdów, w tej chwili raz na dwa miesiące planujemy wspólne imprezy.

6. Kto może zostać wolontariuszem?

Osoby, które ukończyły 17. rok życia. Nie mamy górnej granicy wieku, jednak staramy się, żeby nie była to bardzo duża różnica pomiędzy dzieckiem a wolontariuszem. Z doświadczenia wiemy również, że pary dziecko-wolontariusz nie powinny być mieszane, to znaczy najlepiej jest, gdy współpracują chłopcy z chłopcami, a dziewczynki z dziewczynami.

7. Jak dzieci trafiają do programu?

Najczęściej przez pedagogów szkolnych, pracowników socjalnych, ale coraz częściej są to rodzice dzieci, którzy usłyszeli o programie od rodziny czy znajomych. Są też osoby, które zgłaszają najbliższych, ponieważ były bardzo zadowolone z poprzednich edycji.

8. Jak zostać wolontariuszem?

Nabór wolontariuszy rusza co roku we wrześniu, jest wtedy kampania informacyjna w mediach i na Facebooku. Odwiedzamy szkoły ponadgimnazjalne, opowiadamy o programie i zachęcamy do udziału. Wolontariusze przechodzą również 30-godzinne szkolenie z psychologiem i pedagogiem.

Hasło programowe niezmienne od 15 lat „POMAGAM, BO LUBIĘ!”

W ciągu 15 lat działalności Programu Starszy Brat Starsza Siostra we Wronkach:
• przeszkoliliśmy około 200 wolontariuszy;
• około 50 wolontariuszy pracowało w programie dłużej niż ROK!
• Bezapelacyjną rekordzistką w stażu pracy na rzecz programu jest wolontariuszka Katarzyna Kalotka – 9 LAT!
• Połączyliśmy 254 pary (wolontariusz-dziecko);
• od 15 lat z niezmiennym entuzjazmem i zaangażowaniem program prowadzą Hanna Siuda i Violetta Książek;
• zwiedziliśmy z wolontariuszami Toruń, Szczecin, Wrocław, Kołobrzeg, Świnoujście;
• odwiedziliśmy Kręgielnię i Muzeum Regionalne we Wronkach, poznańskie kina, Zoo, Teatr Animacji, Deli Park, Chatę Zbójców w Bucharzewie, okoliczne jeziora i lasy, pływalnię w Szamotułach, Centrum Edukacji Regionalnej w Mniszkach, parki rozrywki oraz pobliskie lodziarnie i McDonald’sy;
• zjedliśmy około 100 kg tortu, wypiliśmy „cysternę” soku jabłkowego, skonsumowaliśmy ok. 1000 kulek lodów, zagryzając „przyczepą” chipsów;
• uczestniczyliśmy w 9 ceremoniach ślubnych NASZYCH wolontariuszy.

Ilość par w poszczególnych edycjach programu:

2003/2004 – 17 par
2004/2005 – 18 par
2005/2006 – 17 par
2006/2007 – 16 par
2007/2008 – 22 par
2008/2009 – 16 par
2009/2010 – 14 par
2010/2011 – 17 par
2011/2012 – 20 par
2012/2013 – 18 par
2013/2014 – 16 par
2014/2015 – 15 par
2015/2016 – 15 par
2016/2017 – 16 par
2017/2018 – 17 par

Jeśli macie ochotę wspólnie świętować piętnastolecie programu Starszy Brat Starsza Siostra, to zapraszamy jutro, czyli 12 maja, na godzinę 10.00 do Kinoteatru Gwiazda. Dla wszystkich obecnych przygotowano występ Moniki Kijek oraz słodki poczęstunek.