Ogród marzeń – wskazówki pielęgnacyjne

Wiosna już małymi krokami zbliża się do naszych drzwi. Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, to w naszych ogrodach pojawiają się już narcyzy, tulipany, hiacynty, cebulice oraz inne wiosenne rośliny ozdobne.

Skoro w kalendarzu mamy początek marca jest to najlepszy czas, aby zacząć myśleć nad pracami w ogrodzie, które wykonamy w najbliższym czasie. Przycinanie, zakładanie trawnika czy nasadzenia roślinami ozdobnymi. W poniższym artykule postaramy się Wam przybliżyć harmonogram prac w ogrodzie, które wykonujemy w trakcie roku.

 • Marzec – Kwiecień
  Jest to odpowiedni czas na wiosenne porządki w ogrodzie. Wygrabienie z trawnika pozostałych liści i mchów. Cięcia roślin iglastych. Rozmnażanie w domowych warunkach roślin ozdobnych. Możemy też zacząć wiosenne nasadzenia roślin jednorocznych i dwuletnich, które wytrzymają ewentualne, nadchodzące przymrozki, takimi roślinami są bratki, lewkonie czy niezapominajki. Ich paleta barw jest naprawdę duża, więc zaplanowanie barwnych kompozycji na rabacie nie będzie dużym problemem. Jest to też czas, aby usunąć suche i chore gałęzie drzew i krzewów w naszym ogrodzie. Pamiętając, że cięcia wykonujemy ukośnie.
 • Maj – Czerwiec 
  Jedne z piękniejszych miesięcy w ogrodzie nie tylko ze względu na piękną pogodę, ale również na przyjemny widok w naszych ogrodach. Żywe kolory, ciepełko, śpiewy ptaków. W tych miesiącach nasza praca w ogrodzie jest bardzo ważna. Po 15 maja możemy zacząć myśleć o nowych nasadzeniach w ogrodzie oraz o wyciągnięciu roślin zimujących w pomieszczeniach na zewnątrz.  Zaczynamy regularnie kosić oraz podlewać nasze trawniki, nie zapominając o nawożeniu. Jest to dobry czas, aby pomyśleć nad założeniem trawnika z rolki lub metodą tradycyjną, czyli siewem. Przycinamy krzewy, które już przekwitły, czyli forsycję czy wierzby ozdobne. Obserwacja ogrodu to podstawa w tym czasie.
  Należy też pamiętać o roślinach iglastych, które w tym czasie należy zasilić nawozami wieloskładnikowymi na przykład osmocote.
 • Lipiec – Sierpień
  Miesiące bardzo ciepłe i skwarne. Nie zapominamy o podlewaniu roślin oraz trawników. Rośliny w pojemnikach wymagają częstego podlewania oraz zasilania nawozem. Pelargonie, surfinie, Sundaville oraz inne pięknie kwitnące w tym okresie kwiaty. Warto też wspomnieć, aby przedłużyć kwitnienie roślin lub ich ponowne obfitowanie w kwiaty, należy usuwać regularnie przekwitłe i uschłe kwiaty, zwłaszcza pelargonii bluszczolistnych, begonii bulwiastych oraz innych bylin, krzewów i roślin ozdobnych. Najlepszy czas na przycinanie żywopłotów na dany kształt. Sierpień to czas, w którym kończymy z nawożeniami z śladowymi dawkami azotu, by rośliny przygotowały się do przejścia w stan spoczynku.
 • Wrzesień – Październik 
  To czas zbiorów wszystkich owoców w sadach i ogrodach. Dla niektórych to miesiące udręki, kiedy liście zaczynają spadać, a my chcemy żeby nasz ogród jeszcze cieszył. To idealny czas na sadzenie żywopłotów iglastych oraz przesadzanie iglaków i ich sadzenie. Pamiętajmy o tym, żeby nie robić tego zbyt późno, bo iglaki mogą się nie przyjąć. NIE ZAPOMNIJMY o obfitym podlewaniu roślin zimozielonych, różaneczników, cyprysów, żywotników, wrzosów oraz tego typu roślinności. Wykonujemy też nasadzenia roślin cebulowych – tulipanów, hiacyntów, szafirków, narcyzów i innych.
 • Listopad – Grudzień 
  Praca w grodzie wre. Ostatnie prace porządkowe w roku. Grabienie opadłych liści, wycinanie suchych roślin jednorocznych. Zabezpieczanie roślin mało odpornych na mróz. Kopczykowanie róż, różaneczników, borówek.  Zabezpieczanie ostatnich roślin zimujących w pomieszczeniu oraz schowaniu roślin wieloletnich, które nie przetrwają w gruncie lub w donicach. Fuksja, agawa, pelargonia rabatowa, hortensja doniczkowa.