I Ty możesz zostać bohaterem

To już dziś. Jak co roku 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To ludzie, których często nie zauważamy w codziennym życiu, tylko dlaczego?

Czy my wiemy w ogóle czym zajmuje się wolontariusz?
Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, bezpłatnie i całkowicie świadomie pomaga na rzecz innych. Nie do końca bezinteresownie, ponieważ oczekują czegoś bardzo ważnego w zamian, co powinno być najważniejszą wartością zaraz po miłości, dokładniej satysfakcję z niesienia pomocy innym, uśmiech swoich podopiecznych i rozwój osobisty.

Poznajcie wolontariuszy z naszych okolic.

Starszy brat, starsza siostra – Klaudia Grzywaczewska i Angelika Wilińska

Moją pracę z Majką zaczęłam w tym roku. Świetnie się dogadujemy. Mamy podobne zainteresowania mimo różnicy wieku. Zanim ją poznałam bałam się, że będzie wstydliwa, powściągliwa, ale jest wręcz przeciwnie. Ciągle się uśmiecha, dużo mówi i jest przy tym bardzo grzeczna, a jej kreatywność nie ma żadnych granic. Bardzo to pomogło w nawiązaniu kontaktu. Na naszych spotkaniach górują prace ręczne. Pod tym względem idzie nam najlepiej. Uzupełniamy się, dopowiadamy pomysły, wymieniamy się nimi. Dzięki temu powstają prawdziwe arcydzieła. Praca z małą bardzo mi się podoba. Darzymy się wzajemną sympatią. Mam nadzieję, że relacje wyglądają tak samo w innych parach.mówi Klaudia

W programie jestem po raz pierwszy. Miałam pewne obawy zapisując się, nie wiedziałam, czy dogadam się z moją młodszą siostrzyczką. Wszystkie wątpliwości zniknęły w dniu naszego pierwszego spotkania. Wiktoria, bo tak ma na imię, patrzyła na mnie z takim błyskiem w oku i ślicznym dziewczęcym uśmiechem. Każde spotkanie jest niezwykłe, nigdy się w swoim towarzystwie nie nudzimy. Ulubionym zajęciem jest rysowanie po tablicy i układanie puzzli. Wiktoria jest chętna do poznawania nowych zabaw. Jestem bardzo szczęśliwa, że mam tak cudowną młodszą siostrę.relacjonuje Angelika

Pomoc schronisku w Przyborówku – Oliwia Margazyn

Zorganizowałam w naszej szkole zbiórkę karmy dla zwierząt ze schroniska. Dzięki wsparciu naszej wychowawczyni pomagamy schronisku już drugi rok. Chciałam po prostu pomóc zwierzętom, jest mi ich strasznie szkoda. Będąc w schronisku czuje ogromny smutek, ostatnio gdy tam byłam płakałam, bo naprawdę szkoda mi zwierząt, które tam trafiły i nie potrafię sobie wyobrazić, że ktoś mógł im zrobić krzywdę. To jest naprawdę smutne.

Szlachetna Paczka – Anita Szymszon

Bycie wolontariuszem daje mi ogromną satysfakcję, ponieważ wiem, że mogę pomóc tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Nie jest to proste zadanie, ale im trudniejszą barierę mam do pokonania, tym bardziej w trakcie sukcesu jestem szczęśliwa. Na podstawie Szlachetnej Paczki mogę stwierdzić, że to też jest tak jakby sprawdzenie siebie. Sami po czasie spostrzegamy, jak się w pewnych okolicznościach zachowujemy. Jak dla mnie niesienie pomocy innym jest jak dawanie cząstki siebie. Chciałbyś komuś podarować cały świat, chociaż wiesz, że nie dasz rady, chciałbyś pomóc wielu ludziom, ale tego również nie jesteś w stanie spełnić – wtedy czuje się czasami żal, złość czy smutek. Można jednak doświadczyć wielu wruszajacych sytuacji. Myślę, że te właśnie momenty są najfajniejsze w byciu wolontariuszem.

Skoro już wiemy czym się zajmują, to dlaczego nie wszyscy ich doceniają? To do końca nie jest wyjaśnione naukowo, ale to chyba chodzi jedynie o ludzką nieświadomość o ważności pełnionych przez nich funkcji.
Ale my bądźmy inni i pamiętajmy w tym dniu o tych ważnych osobach. Takie osoby można nazwać prawdziwymi bohaterami.  W każdej chwili możesz się samemu przekonać, czy ta funkcja jest trudna, czy łatwa, męcząca czy niesamowita. Przekonaj się, a może i Ty za rok będziesz obchodzić swoje święto.