Pogoda na weekend

Autorska prognoza pogody dedykowana dla naszego regionu opracowana przez Huberta Sierszulskiego z Szamotulskich Łowców Burz.

Po pochmurnym i deszczowym tygodniu nadszedł czas na zmiany, obecny weekend przyniesie nam znaczną poprawę warunków pogodowych w naszym regionie. Zmiana ta będzie też dotyczyć również całego terytorium naszego kraju, co zapewne ucieszy przebywających oraz wybierających się zarówno na wybrzeże, jak i w góry turystów.

Kończący się już tydzień przyniósł w naszym regionie spore sumy opadów, tylko w trakcie trzech dób (25.07 wtorek – 27.07 czwartek) całkowita norma przypisana dla całego miesiąca lipiec (dane IMGW, grafika poniżej) 75,7 mm została przekroczona, takie ilości opadów spowodowały wzmożone działania jednostek OSP i PSP w naszym regionie.

Poprawa warunków atmosferycznych będzie spowodowana znaczną przebudową pola barycznego nad większością naszego kontynentu, to sprawi, że pięciu dniach zdominowanych przez obecność ośrodków niżowych prowadzących liczne i wydajne opadowo fronty atmosferyczne zagości u nas strefa podwyższonego ciśnienia. Strefa ta sięgająca do z nas z południa jako klin, będzie związana z rozległym wyżem przemieszczającym się przez południe tereny Europy.
Do zmiany i napływu mas powietrza z południa, która przyniesie nam gorące, a od niedzieli po wtorek nawet upalne temperatury przyczyni się jednak niż sterujący masami powietrza w Troposferze, który znajduje się obecnie pomiędzy Islandią a Wyspami Brytyjskimi. Taki rozkład ośrodków barycznych umożliwi od niedzieli dotarcie do naszego regionu powietrza o pochodzeniu zwrotnikowym (PZ).

Początek przyszłego tygodnia, choć upalny i dość słoneczny to również z możliwością wystąpienia opadów przelotnych oraz tym bardziej burz. Druga część tygodnia trochę chłodniejsza, lecz nadal gorąca (26-27°C) oraz co najważniejsze stabilniejsza, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne.
Reasumując większość obecnego weekendu oraz przyszły tydzień przyniesie nam odpowiednie warunki do realizowania planów wakacyjnych.

Piątek 28.07
Od rana do popołudnia przelotne opady deszczu, lokalnie możliwe burze, w tym czasie nie zabraknie również licznych przejaśnień.
W drugiej części dnia dość wietrznie, pojawią się długo wyczekiwane rozpogodzenia.
Maks. temp. 23°C
Wiatr łagodny, w porywach dość silny (w czasie burz porywisty)
Zachodni z prędkością od 15 do 37 km/h w porywie.
Możliwość op.deszczu 90%. Ilość op. 3mm. (opad konwekcyjny >6mm)

Piątek – noc
Przeważnie bezchmurnie.
Min. temp. 12°C.
Wiatr słaby, w porywach umiarkowany.
Południowo-zachodni z prędkością od 6 do 22 km/h w porywie.

Sobota 29.07
Rano oraz w pierwszej części dnia dość słonecznie, zachmurzenie małe. Po południu wzrost zachmurzenia do umiarkowanego.
Maks. temp. 25°C
Wiatr łagodny, w porywach dość silny.
Południowo-zachodni z prędkością od 17 do 33 km/h w porywie.

Sobota – noc
Zachmurzenie małe.
Min. temp. 15°C.
Wiatr w skali powiewu, w porywach łagodny.
Południowy z prędkością od 4 do 19 km/h w porywie.

Niedziela 30.07
Rano oraz w ciągu całego dnia przeważnie słonecznie i pogodnie.
(!) Upalnie.
Maks. temp. 30°C (odczuwalna 33°C)
Wiatr łagodny, w porywach dość silny .
Południowy z prędkością od 15 do 31 km/h w porywie.

Niedziela – noc
Zachmurzenie małe do umiarkowanego nad ranem.
Min. temp. 19°C.
Wiatr słaby, w porywach łagodny.
Południowo-zachodni z prędkością 6 do 20 km/h w porywie.

grafikę przygotował Robert Kurowski

fot. Hubert Sierszulski Szamotulscy Łowcy Burz, Na zdjęciu chmura burzowa Cumulonimbus nadciągająca od północy nad Wronki

via Hubert Sierszulski Facebook