Wielkie świętowanie w OSP Wronki [FOTO]

24 czerwca 2017 roku odbyły się główne uroczystości z okazji Jubileuszu 160-lecia OSP Wronki. Wspólnie z wronieckimi strażakami świętowały jednostki z naszej gminy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta.

Już 4 maja w Dniu Strażaka OSP Wronki zaczęło świętowanie, uczestnicząc w mszy świętej koncelebrowanej przez proboszczów gminy Wronki oraz ojca gwardiana. Następnym punktem obchodów było otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Wronieckiej, poświęconej historii wronieckiej OSP.  Inauguracja wystawa odbyła się 13 maja i była częścią Nocy Muzeów, która w tym roku miała strażacki wymiar.
W sobotę 24 czerwca na placu przy strażnicy zebrali się druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej we Wronkach, a także przyjaciele z gminnych jednostek OSP, aby wziąć udział w uroczystym apelu z okazji 160-lecia istnienia straży pożarnej we Wronkach. W uroczystości wzięli również udział znamienici goście: pojawili się reprezentanci posła Błażeja Pardy i senatora Jana Filipa Libickiego, a także Marek Zieliński – Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Państwową Straż Pożarną reprezentował st. kpt. Arkadiusz Rakowski, który złożył gratulacje na ręce prezesa OSP Wronki – Andrzeja Liszkowskiego. Pojawili się również przedstawiciele władz lokalnych, Józef Kwaśniewicz – Starosta Powiatu Szamotulskiego, Mirosław Wieczór – Burmistrz Miasta i Gminy Wronki, a także Sławomir Śniegowski – Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wronki. Wśród gości byli obecni także przyjaciele jednostki – Damian Kowalski z SAMSUNG Electronics Poland Manufacturing Sp.  z o.o. czy Irena Wojciechowska – Wiceprezes Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Puszcza  Notecka, a także przedstawiciele duchowieństwa, w tym ks. kanonik Paweł Pawlicki – Kapelan Strażaków Miasta i Gminy Wronki.

Dowódcą uroczystości był dh Dariusz Ślimak – Zastępca Naczelnika OSP Wronki, który na początku apelu złożył meldunek dh Ryszardowi Kamińskiemu – Wiceprezesowi  Oddziału Województwa Wielkopolskiego im. gen. Stanisława Taczaka ZOSP RP. Zgromadzonych gości powitał dh Stefan Kaszkowiak – Naczelnik OSP Wronki, który przypomniał również najważniejsze wydarzenia z historii wronieckiej jednostki.
Następnie wręczono odznaczenia druhnom i druhom OSP Wronki. Dh Bogdan Łuczak otrzymał odznakę za wysługę 60 lat w Ochotniczej Straży Pożarnej. Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, otrzymali: Mateusz Derak, Rafał Domaciuk, Karol Grajewski, Bartosz Hodrych, Janusz Hossa, Marcin Jerzy, Mikołaj Kaczmarek, Karolina Kaszkowiak, Jacek Kowalski, Leszek Łuczak, Marek Marcinkowski, Sebastian Mleczak oraz Patrycja Wilińska. Odznakę „Strażak Wzorowy” przyznano: Radosławowi Grajewskiemu, Krystianowi Kabacińskiemu, Sewerynowi Kupczykowi, Jackowi Miedzianowskiemu, Barbarze Mikitowicz, Anicie Szymszon i Agnieszce Zając.

Zaproszeni goście oraz delegacje z gminnych jednostek mieli okazję złożyć życzenia i gratulacje na ręce prezesa OSP Wronki. W swoich okolicznościowych przemówieniach wiele było słów wdzięczności, podkreślano także jak wielkie poświęcenie wiąże się ze służbą w Ochotniczej Straży Pożarnej. Był to czas, w którym druhny i druhowie mogli poczuć się docenieni za zaangażowanie i pracę, którą wykonują niezależnie od pory dnia czy nocy.
Uroczysty apel uświetniła Wroniecka Orkiestra Dęta wraz z mażoretkami „Miraż”, która po zakończonej uroczystości zaprosiła zgromadzonych do wysłuchania krótkiego koncertu. Po czym nastąpił przemarsz ulicami miasta na teren Olszynek, gdzie wroniecka jednostka przygotowała miejsko-gminne zawody sportowo-pożarnicze, a także wiele atrakcji dla mieszkańców miasta. Można było skorzystać z przejażdżki sikawką konną, zobaczyć wozy bojowe OSP Wronki oraz łódź wronieckiej jednostki. Specjalnie z okazji Jubileuszu 160-lecia Poczta Polska wydała okolicznościową kartkę i pieczęć, które również były do nabycia w Olszynkach.

Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim drużynom startującym w zawodach sportowo-pożarniczych. Rywalizacja odznaczała się zasadami fair play i dużą ilością dobrej zabawy. Ekipy wzajemnie się dopingowały i wspierały. Wielu druhów twierdziło, że takiej dobrej atmosfery od dawna na zawodach nie było. Wśród męskich drużyn seniorów po raz kolejny najlepsza okazała się OSP Jasionna, wśród kobiet triumfowała jednostka z Kłodziska. Rywalizację Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wśród dziewcząt wygrała MDP z Wronek, a wśród chłopców MDP z Wartosławia. Warto podkreślić, że wystartowała jedna drużyna MDP dziewcząt starszych z OSP Chojno, dziewczyny świetnie sobie poradziły zarówno w sztafecie jak i ćwiczeniu bojowym.
Późnym wieczorem strażacy z wronieckiej jednostki spotkali się na wspólnym świętowaniu w świetlicy przy OSP. Była okazja do rozmów i wspomnień, starsi druhowie przypominali jak wyglądały wcześniejsze jubileusze, młodsi wspominali najzabawniejsze momenty ze strażackich akcji, pojawiły się już nawet plany, w jaki sposób świętować 200 lat OSP Wronki. Po raz kolejny okazało się, że Jubileusz motywuje, by stawać się lepszym, uświadamia, że na druhnach i druhach spoczywa odpowiedzialność za ludzkie życie i 160-letnią tradycję.

Kliknij na zdjęcie, aby przejść do fotogalerii
Bramy straży pożarnej ponownie otwarte

Kliknij na zdjęcie, aby przejść do fotogalerii
Bramy straży pożarnej ponownie otwarte
Kliknij na zdjęcie, aby przejść do fotogalerii
Bramy straży pożarnej ponownie otwarte