Prognoza pogody na weekend

Piątek przyniósł nam znaczne pogorszenie pogody w stosunku do poprzednich dni. Taka aura ma się utrzymać jeszcze w sobotę, ale w niedzielę ponownie mają zagościć w naszym regionie wysokie temperatury.

Za sprawą gradientu barycznego prędkość wiatru w piątek i w sobotę wzrośnie. Jutro tym bardziej nie możemy spodziewać się zbytniej obecności słońca, w wilgotnej masie powietrza będzie panować głównie przeważające zachmurzenie warstwowe, do wczesnych godzin popołudniowych istnieje również możliwość słabych opadów deszczu (mżawki). Sobota będzie też najchłodniejsza z całego weekendu temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie tylko 17°C.
Zmianę i polepszenie warunków atmosferycznych od niedzieli przyniesie nam rozwijający się już od sobotniego popołudnia klin wyżowy, który będzie postępował od południowo-zachodniej części naszego kraju, tym samym tak jak tydzień temu, niedziela wynagrodzi nam częściowy brak dobrej pogody w trakcie dwóch poprzedzających ją dni.

Początek przyszłego tygodnia zapowiada się wręcz gorąco, temperatury maksymalne w poniedziałek i wtorek wyniosą następująco 28 i 26°C, od środy ochłodzenie do 22°C. Pocieszeniem będzie fakt, że cały przyszły tydzień będzie przeważnie słoneczny.

Piątek – noc
Przelotne opady deszczu. Wietrznie.
Min. temp. 11°C. Wiatr łagodny, w porywach silny. Zachodni z prędkością od 15 do 44 km/h (12m/s) w porywie. Możliwe opady deszczu 65%. Ilość op. 1mm.

Sobota – dzień
Rano oraz w pierwszej części dnia możliwe słabe opady przelotne (możliwa mżawka). Po południu zachmurzenie przeważające, wieczorem możliwe przejaśnienia. Wietrznie.
Maks. temp. 17°C. Wiatr umiarkowany, w porywach silny. Północno-zachodni z prędkością od 22 do 44 km/h (12m/s) w porywie. Możliwe opady deszczu (mżawki) 40%. Ilość op. 3mm.

Sobota – noc
W trakcie nocy rozpogodzenia. Zachmurzenie umiarkowane, do przeważająco bezchmurnego nieba nad ranem.
Min. temp. 11°C. Wiatr słaby, w porywach umiarkowany. Północno-zachodni z prędkością od 9 do 30 km/h w porywie.

Niedziela – dzień
W ciągu całego dnia pogodnie i przeważnie słonecznie. Zachmurzenie małe.
Maks. temp. 26°C. Wiatr łagodny, w porywach umiarkowany. Północno-zachodni z prędkością 11 do 26 km/h w porywie.

Niedziela – noc
Przeważnie bezchmurnie.
Min. temp. 13°C. Wiatr w skali powiewu, w porywach łagodny. Zachodni z prędkością od 4 do 17 km/h w porywie.

Zachęcamy do obserwacji warunków pogodowych za pośrednictwem regionalnych stacji meteorologicznych.
Wronki (PWS), Wronki (PK), Nowa Wieś (PK), Chojno (PWS).

Hubert Sierszulski