Skończyło się bezczynne siedzenie…

Zdarza się, że człowiek popełnia błędy. Niektórzy z nas otrzymują za to najcięższą lekcję życia – pozbawienie wolności. Pojawiają się też głosy, że odsiadka w więzieniu to nie kara a wakacje, ponieważ więźniowie nic nie robią, a utrzymywani są z naszych podatków. Państwo chce to zmienić, ale jak?

Rząd przyjął zmianę w ustawie, zwiększając tym samym ryczałt dla pracodawców, zatrudniających więźniów z 20% do 40%. Dla przykładu za 2000 zł, które zarobi więzień, państwo zwróci pracodawcy 400 zł. Może mieć na to wpływ fakt, że miesięczny koszt utrzymania więźnia to 3000 zł, a wielu z nich odsiaduje wyrok o niskiej szkodliwości czynu.
Być może taki ruch sprawi, że więźniowie staną się atrakcyjną siłą roboczą na rynku pracy i pracodawcy chętnie będą tworzyć stanowiska dla takich osób. W Poznaniu na terenie zakładu penitencjarnego powstaje hala, w której pięćdziesięciu osadzonych będzie montować części samochodowe. Łącznie takich hal ma powstać 40 w całej Polsce, a na terenie naszego województwa oprócz Poznania hale powstaną w Gębarzewie, Krzywańcu i w naszych rodzinnych Wronkach. Redakcja wysłała zapytanie w tej sprawie do Zakładu Karnego:

Budowa hali planowana jest na terenie Zakładu Karnego na tzw. międzymurzu od strony ulicy Mickiewicza. Powierzchnia zabudowy hali wynosić będzie ok. 1500 m2. Docelowo w powstałej hali zatrudnionych ma być w systemie dwuzmianowym około 100 osadzonych, odbywających karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu zamkniętego. W hali wykonywane będą prace spawalnicze.odpowiada mjr Krzysztof Trofimiuk, Kierownik Działu Penitencjarnego

Obecnie w zakładach pracy na terenie gminy Wronki zatrudnionych odpłatnie jest 58 osadzonych. Dodatkowo w PPPM Pomet zatrudnionych jest 103 osadzonych, odbywających karę w zakładzie karnym typu zamkniętego.

Dla więźniów to ogromna szansa, wielu z nich mówi, że za murami największym wrogiem jest czas. Mamy nadzieję, że modernizacja projektu resocjalizacyjnego przyniesie pozytywne skutki, a osadzeni tym razem dobrze spożytkują swój czas.