Chroń swój dowód tożsamości!

Kiedy osiągniesz pełnoletność, gdy stuknie Ci już te 18 lat i odbierzesz swój pierwszy dokument tożsamości, pamiętaj, że to nie jest tylko zwykły kawałek plastiku, który jest mało potrzebny, bandyci o tym doskonale wiedzą. Czasem chwila nieuwagi, może spowodować poważne straty, dlatego szczególnie chroń swój dowód osobisty.

Po co przestępcom Twój dowód osobisty?
A no po to, by w Twoim imieniu wziąć np. pożyczkę, bez konieczności spłacania jej ze swojej kieszeni, ale niestety z Twojej.
Aby złodziej mógł sobie sprawić nowy telefon komórkowy, za który, rachunek przyjdzie na Twoje konto.  Taka sytuacja jest naprawdę przykra, a to nie wszystkie powody dla których ten dokument może być skradziony.

Jak zapobiec tym przykrym incydentom?
-Nigdy nie pożyczaj nikomu dowodu, nawet jeśli prosi Cię o to dobry znajomy z wakacji, który akurat zapomniał zabrać własny dokument z hotelu.
-Nie zostawiaj dowodu osobistego bez nadzoru, np. na plaży pod opieką nieznajomych albo w hotelu, gdy recepcjonista chce potwierdzić tożsamość (w tym wypadku wystarczy okazanie dokumentu).
-Nie pozwalaj kopiować dowodu za każdym razem, gdy ktoś tego żąda. Kopie dowodu przekazuj wyłącznie zaufanym instytucjom, w uzasadnionych przypadkach. Jeśli wymaga tego np. bank, dodaj dokładną adnotację, w jakim celu została wykonana kserokopia.
-Pod żadnym pozorem nie oddawaj dowodu osobistego w zastaw.

We Wronkach również zdarzać się mogą miejsca, gdzie wewnętrzne regulacje nakazują udostępnić dowód osobisty. Jako przykład podajemy Orlik. W związku z udostępnianiem sprzętu sportowego osobom korzystającym z Orlika za okazaniem dowodu osobistego, postanowiliśmy zapytać Urząd, na jakiej podstawie prawnej odbywają się takie czynności.

Punkt 15 Regulaminu korzystania z kompleksu boisk sportowych „Moje Boisko – Orlik 2012” stanowi, że „wypożyczenie i zwrot sprzętu odbywa się z potwierdzeniem pobrania/zwrotu. Z informacji uzyskanych od pracownika zajmującego się Orlikiem wiemy, że zdarzają się sytuacje, w których potwierdzenie pobrania/zwrotu sprzętu sportowego  odbywa się poprzez pozostawienie w depozycie dokumentu tożsamości. Został on jednak pouczony, że ze względu na ochronę danych osobowych takie praktyki są niedopuszczalne.odpowiada Tobiasz Chożalski, inspektor ds. komunikacji społecznej we wronieckim Ratuszu

Nawet jeśli pilnujesz go i jest on jak oczko w głowie, to może się zdarzyć, że jednak zgubisz dowód, co wtedy?
W takim momencie liczy się czas, w chwili zorientowania się, że straciłeś dokument od razu działaj, przestępcy nie czekają i działają naprawdę błyskawicznie. Dlatego warto już zawczasu pomyśleć o zagrożeniach i zabezpieczyć się przed konsekwencjami.
Zastrzeż dokument tożsamości, przez portal BIK, dzięki czemu bez problemu w takiej sytuacji możesz ”wyłączyć” swój dowód z obiegu. Po kilku minutach od ”wyłączenia” dowodu informacja dotrze m. in. do wszystkich banków w Polsce oraz operatorów sieci komórkowych.
A dzięki Alertowi BIK możesz otrzymywać wiadomości SMS oraz e-mail o każdej próbie wyłudzenia na Twoje imię np. pieniędzy, co od razu będziesz mógł zgłosić na policję. Aby w razie konieczności zastrzec dowód osobisty należy wejść na stronę Alertu BIK.

przy współpracy z Zuzanną Citkowską i Karolem Grajewskim