Biezdrowskie autobusy

Od pewnego czasu złą sławą owiane są autobusy szkolne w Biezdrowie, stwarzają niebezpieczeństwo zarówno dla pasażerów jak i innych uczestników ruchu.

Na stronie Hejted Wronki pojawił się wpis o szkolnych autobusach w Biezdrowie. Oczywiście nie można obok tej sprawy przejść obojętnie, trzeba coś zrobić.

Od 30 września 1999 roku w autobusach dalekobieżnych pasy bezpieczeństwa są wymaganą rzeczą w środkach komunikacji, ale widocznie autobusy w Biezdrowie nadal nie zostały odpowiednio wyposażone. To jeszcze nie wszystko dodatkowo w tych środkach komunikacji zanotowano, nieszczelne dachy, przez które podczas deszczowych dni woda wlewa się do środka i trudno znaleźć miejsce, gdzie można by było usiąść. Jak można pozwolić, by uczniowie szkoły w Biezdrowie podróżowali w takich warunkach?

Czy to zaniedbanie ze strony burmistrza, a może po prostu brak interwencji dyrektora szkoły czy chociażby rodziców?

Incydent z mokrymi siedzeniami jest nam znany. Wynikał z tego, że w czasie opadów deszczu właz na dachu był otwarty. Sytuacja zdarzyła się jednorazowo i została rozwiązana przy współpracy z dyrekcją szkoły. Stan techniczny autobusów nie budzi żadnych zastrzeżeń. Samorządowa Administracja Placówek Oświatowych na bieżąco zleca i przeprowadza kontrole pojazdów przewożących dzieci. Prawdą jest natomiast, że zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 30 września 1999 roku pasy bezpieczeństwa w autobusach dalekobieżnych są obowiązkowe i należy je zapinać wówczas, gdy pojazd został w nie wyposażony. Obowiązek posiadania pasów bezpieczeństwa dotyczy pojazdów zarejestrowanych po 20 października 2007 roku.mówi Tobiasz Chożalski

Kierowca ponosi odpowiedzialność za wszelkie szkody, jakie wynikają z naruszenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz za sytuacje, w których dzieci nie mają odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny, podczas przejazdu. ~ Prawo przewozowe, Prawo o ruchu drogowym (kodeks cywilny).

W okresie trwania roku szkolnego Policjanci Wydziały Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach, dokonują systematycznych i dokładnych kontroli pojazdów, przewożących dzieci do szkoły.informuje st. sierż Ewelina Grabowa

Ostatnie zanotowane kontrole odbyły się 17.10, 19.10 oraz 25.10, a także 25.11, ale czy to wystarczy?
17 października podczas kontroli, funkcjonariusze policji nałożyli na kierowcę mandat, za ogólny stan techniczny pojazdu oraz zatrzymali dowód rejestracyjny. W pozostałych nie stwierdzono większych nieprawidłowości. Dzięki interwencji policji wiemy już, że wszystkie autobusy firmy ”Matmich-BUS” i ”DOM JAN” są dokładnie skontrolowane i są w pełni sprawne. Mimo to policjanci wciąż będą kontrolować szkolne autobusy na terenie całego powiatu.