Nieme kino – Dusze w niewoli

Polski film z roku 1930 – „DUSZE W NIEWOLI” – film niemy z muzyką na żywo. Premiera filmu odbędzie się 12 listopada o godzinie 18:00 w Kinoteatrze Gwiazda we Wronkach.

„Dusze w niewoli” to rzadko wspominany beletrystyczny debiut Prusa, zapowiadający problematykę „Lalki”. Powieść rozpoczyna się od portretu człowieka pochopnie osądzonego i pogardzanego przez opinię publiczną. Ambicja, samotność, skrywana uczuciowość to cechy Ludwika Lachowicza z „Dusz w niewoli”, które pozwalają mówić o jego podobieństwie do Wokulskiego. Ekranizacja z 1930 roku reklamowana była jako polska superprodukcja, a rola legendarnego Ludwika Solskiego (wówczas siedemdziesięciopięcioletniego!),w roli ojca głównego bohatera, do dziś wzbudza podziw.

O utworze:

Młody malarz Ludwik Lachowicz, jedyny opiekun młodszej siostry Zosi i zniedołężniałego ojca, nałogowego alkoholika – boryka się ustawicznie z trudnościami, przeważnie natury finansowej. Chcąc kształcić siostrę i jako tako chronić ojca przed zgubnym nałogiem, zmuszony jest ciągle pożyczać pieniądze, to tu, to tam, najczęściej jednak u bogatego kolegi Sielskiego. Stając w obronie napastowanej siostry, Lachowicz związany zostaje w awanturę, wynikiem której jest jednostronny, niesprawiedliwy protokół, dyskwalifikujący Lachowicza jako człowieka honoru. Wycofanie się Sielskiego z konkursu pozwala Lachowiczowi zdobyć pierwszą nagrodę za obraz „Dusze w niewoli”. Między Lachowiczem a fundatorką nagrody, Jadwigą, zawiązuje się węzeł sympatii, kończący się miłością.Na chwilę szczęście odwraca się od Lachowicza rozłączając go z ukochaną i przynosząc śmierć ojca…

DUSZE W NIEWOLI – film niemy z muzyką na żywo
Joanna Zielecka – flety,
Agnieszka Kowalczyk – wiolonczela,
Waldemar Rychły – gitara i instrumenty perkusyjne,
Waldemar Rychły – przygotowanie, kompozycja muzyki do filmu

Obsada i twórcy
producent: Jerzy Starczewski, Hel-Studio
reżyseria: Leon Trystan
scenariusz: Leon Trystan
zdjęcia: Leonard Zawisławski

Mieczysław Cybulski: Ludwik Lachowicz
Ludwik Solski: Stary Lachowicz
Zofia Batycka: Leontyna Łęska
Maria Rudzka: Jadwiga Starzyńska
Wincenty Łoskot: Dozorca
Lech Owron: Witold Kaniewski
Helena Larys-Pawińska: Ewa, ciotka Jadwigi
Alicja Halama: Zosia Lachowicz
Henryk Rzętkowski: Służący
Henryk Kowalski: Mąż Łęskiej
Bolesław Mierzejewski: Jerzy Sielski