Masz odwagę, by pomóc?

Od 2005 roku na całym świecie obchodzony jest 26 października Światowy Dzień Donacji i Transplantacji  (ang. World Day for Organ Donation and Transplantation, WDODT). To dzień, w którym warto przypomnieć, jak cenna jest nasza wola przekazania organów.

„Nie zabieraj organów do nieba” czy „Podaruj komuś drugie życie” to najczęstsze hasła, jakimi różne organizacje zachęcają do przekazywania narządów. Należy pamiętać, że szczególnie pośmiertne oddawanie narządów nic nas nie kosztuje, wymaga tylko decyzji i odwagi. Gdy nam lub naszym najbliższym nie można już pomóc, nadal jest szansa, by inni mogli dalej żyć dzięki naszym organom.

W Polsce działa wiele organizacji, które przekazują wiedzę i i uświadamiają społeczeństwo w temacie transplantacji. Głównym jest Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji. Na stronie internetowej Centrum możemy znaleźć wiele cennych informacji i rozwiać wątpliwości, dotyczące donacji i transplantacji.

Ciekawą inicjatywą jest kampania świadomego dawstwa narządów Dawca.pl.

Sięga roku 2002, kiedy to kilku lekarzy Akademii Medycznej w  Gdańsku, zauważyło niechętny stosunek pacjentów do kwestii przeszczepiania narządów. Doszli do wniosku, że przyczyna tej nieufności tkwi w niedostatecznej wiedzy i postanowili zmienić tę sytuację, poprzez uświadamianie społeczeństwa i obalanie mitów na temat transplantologii.

Wiedząc, że dar życia jest bezcenny i może stać się udziałem każdego z nas, jako dawcy czy biorcy, warto poznać rzetelne informacje na ten temat, by oswoić tego demona, jakim jest społeczne tabu transplantologii.

Obecnie Dawca.pl to grupa studentów gdańskich uczelni (przede wszystkim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), którzy postanowili kontynuować dzieło założycieli Dawca.pl.czytamy na stronie stowarzyszenia

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, a chcesz pomóc innym, wystarczy wypełnić oświadczenie woli i powiadomić swoją rodzinę o chęci oddania organów. Przykładowe oświadczenia woli, gotowe do wydruku, znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.

W ten prosty sposób każdy z nas może stać się bohaterem i uratować komuś życie.