Rozszczelniona butla z gazem


W poniedziałkowy wieczór, jedna z mieszkanek bloku przy ulicy Powstańców Wielkopolskich wyczuła w swoim mieszkaniu gaz propan-butan. Powiadomiła o tym straż pożarną.

Po przyjeździe na miejsce, strażacy z Wronek dokładnie sprawdzili klatkę schodową oraz mieszkania w bloku przy użyciu miernika wielogazowego. Nie stwierdzono niebezpieczeństwa. W mieszkaniu faktycznie był wyraźnie wyczuwalny gaz z butli, dlatego strażacy profilaktycznie wynieśli butlę na zewnątrz, aby nie doszło do ewentualnej eksplozji.

 

Jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do wycieku gazu z butli czy też instalacji gazowej w naszych domach?

Gaz ziemny poprowadzony przez instalacje, a także gaz z butli propan-butan, może być przyczyną nieszczęśliwych wypadków. Gaz w trakcie ulatniania gromadzi się w pomieszczeniach, dodawane są do niego specjalne substancje zapachowe umożliwiające wyczucie go w powietrzu nawet przy minimalnych ilościach, co daje szansę na zgłoszenie zagrożenia. Dłuższe przebywanie w pomieszczeniu, w którym ulatnia się gaz może spowodować omdlenie, zatrucie, a nawet uduszenie.

Jak uniknąć wybuchu gazu?
Przede wszystkim absolutnie nie wolno  niczego włączać, wyłączać, uruchamiać, zapalać, wystarczy już tylko najmniejsza iskra i nastąpi bardzo silny wybuch. Może to być np. telefon, włącznik światła, mikser lub wiele innych urządzeń.

– Należy natychmiast otworzyć okna i drzwi, aby spowodować przeciąg, który rozrzedzi gaz w powietrzu.

– Należy zakręcić kurki w kuchence, jeśli były odkręcone.

– Jeśli to nie pomoże, zakręcić zawór doprowadzający gaz do piecyka, o ile jest lub zakręcić zawór butli w przypadku gazu butlowego. Dziecko może sobie z tym nie poradzić, więc powinno jak najszybciej powiadomić najbliższą osobę dorosłą np. sąsiada.

– Jeśli gaz nadal się ulatnia, należy opuścić mieszkanie i z telefonu sąsiada powiadomić pogotowie gazowe.