Nagroda im. Macieja Frankiewicza

W sobotę, w Urzędzie Miasta w Poznaniu odbyła się już IV edycja konkursu „Nagrody im. Macieja Frankiewicza”. Wronczanin, a zarazem redaktor naczelny naszego portalu, Karol Grajewski został jednym z nominowanych do nagrody.

Nagroda jest ufundowana dla upamiętnienia postaci Macieja Frankiewicza – człowieka prawego serca, wielkiej odwagi i konsekwencji w działaniu. Wiceprezydenta Miasta Poznania wiele razy udowadniającego, że niemożliwe jest możliwe, że warto w życiu mieć pasję, marzenia i je realizować.

Maciej Frankiewicz był inicjatorem założenia komórki Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice Poznańskiej, organizatorem spektakularnych akcji malowania na murach (m.in. „MO – bijące serce partii!” przed komendą MO), założycielem poznańskiego Oddziału Solidarności Walczącej. W stanie wojennym był dwukrotnie internowany, oraz kilkukrotnie aresztowany za działalność patriotyczną. Dwukrotnie uciekał z więzienia. Od 1994 roku związany z samorządem, pełnił funkcję Wiceprezydenta Miasta Poznania. To z jego inicjatywy Poznań został jednym z czterech miast gospodarzy EURO 2012. Bliski był mu sport, który sam czynnie uprawiał. Współtworzył największy w Polsce Poznań Maraton, który od 2009 roku nosi jego imię. Jako Wiceprezydent Miasta Poznania wiele razy udowadniał, że niemożliwe jest możliwe i warto w życiu mieć pasję, marzenia i je realizować.
Czytamy na stronie www.nagrodafrankiewicza.pl

Spośród dziesięciu nominowanych, kapituła konkursu w składzie: Ryszard Grobelny – przewodniczący Kapituły, Joanna Frankiewicz – sekretarz Kapituły, Rafał Grupiński, Kornel Morawiecki, Jan Zujewicz, Anna Kulaszewicz oraz Mikołaj Podsiadło, musiała wybrać jedną osobę do przyznania nagrody. Jak sam przewodniczący przyznał, w tej edycji wybór był bardzo trudny, jednak bezsprzecznie zwyciężczynią konkursu została Ewa Nagel, koordynatorka Lednicy 2000.

Ja sobie nie wyobrażam być w sytuacji, kiedy jestem matką, żoną, Ewa jeszcze studiuje i pracuje, i do tego jest koordynatorem tak wielkiego przedsięwzięcia, gdzie gromadzi się sto tysięcy osób i trzeba to wszystko zoorganizować
O Ewie opowiada Alicja Sakowicz z Lednickiego Biura Prasowego

W trakcie trwania gali zostały przedstawione sylwetki nominowanych osób w krótkich filmach. Kapituła miała za zadanie wybrać zwycięzcę tylko na podstawie owych filmów. Na oficjalnej stronie konkursu w portalu społecznościowym Facebook, zostały umieszczone filmy z sylwetkami nominowanych. Jednym z nominowanych do przyznania nagrody został wronczanin oraz redaktor naczelny naszego portalu Karol Grajewski.

Przedstawiamy film Karola Grajewskiego

https://www.facebook.com/NagrodaFrankiewicza/videos/816132751820756/

nagrodafrankiewicza1