Dzieciaki w krainie baśni

Za nami IV Przegląd Teatrzyków Dziecięcych „Baśniogród”, organizowany przez Szkołę Podstawową im. A. Fiedlera w Nowej Wsi. Najmłodsi przenieśli widzów w świat baśni i po raz kolejny udowodnili, że nigdy nie jest za wcześnie na spotkanie z teatrem.

Gdy mówimy o „Baśniogrodzie”, myślimy o edukacji teatralnej w pełnym wymiarze. Dzieci są jednocześnie odbiorcami, twórcami i aktorami w sztuce teatralnej. To wyjątkowe doświadczenie teatralne, podczas którego na jednej płaszczyźnie spotykają się dzieci, ich rodzice oraz nauczyciele. W czasie Przeglądu zachwyca przede wszystkim odwaga i umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, którymi wykazują się młodzi aktorzy. Do tego doskonałe kostiumy i świetne dekoracje oraz rekwizyty, a także wypełniony widzami wroniecki Kinoteatr sprawiają, że uczniowie mogą poczuć się jak największe teatralne gwiazdy.

W tym roku w baśniowy świat wprowadzały nas postaci ze słynnych Smurfów, Gargamel z kotem Klakierem przygotowywali najmłodszych widzów na to, co zaraz zobaczą na scenie. Na IV Przeglądzie zaprezentowało się w sumie 11 grup teatralnych z przedszkoli i szkół podstawowych. W czasie dwóch dni Przeglądu na scenie wystąpiło prawie 250 młodych aktorów. Oprócz placówek z naszej gminy w tym roku zaproszenie do udziału przyjęły również: Zespół Szkół w Ostrorogu i Przedszkole „Przyjaciół Książki” z Sierakowa.

W czasie „Baśniogrodu” można było dostrzec, że najmłodsi to najlepsi i jednocześnie najtrudniejsi odbiorcy sztuki teatralnej. Ich nie można oszukać, jeśli coś im się nie podoba lub nudzi to odważnie komentują i okazują niezadowolenie. Jednak poziom artystyczny Przeglądu jest tak wysoki, że komentarze z widowni były zdecydowanie pozytywne, połączone z westchnieniami zachwytu i zaskoczenia. Na zakończenie czekała na młodych aktorów niespodzianka – występ najmłodszej grupy teatru „Odgrywane Kapsle”, która po raz kolejny udowodniła swoje świetne aktorskie przygotowanie. Spektakl był również dowodem na to, że teatr ma poruszać wyobraźnię, aby to osiągnąć nie potrzeba wyszukanej scenografii czy kostiumów, ale aktorów, którzy potrafią przekazać widzom emocje.

Podsumowanie „Baśniogrodu” to tradycyjne, wspólne odśpiewanie hymnu Przeglądu i wręczenie upominków dla każdej grupy teatralnej. Tutaj nie ma przegranych i wygranych, każde dziecko, które miało odwagę wyjść na scenę, jest zwycięzcą. Takie inicjatywy jak Przegląd Teatrzyków Dziecięcych dowodzą, że edukacja teatralna ma się dobrze także w mniejszych ośrodkach kulturalnych. Gratuluję organizatorom – Szkole Podstawowej w Nowej Wsi – kolejnego udanego Przeglądu i życzę, aby wystarczyło im sił oraz pomysłów na kolejne edycje, bez których nie potrafię już sobie wyobrazić teatralnych Wronek.

 

FOTOGALERIA