Czy bociany zawitają do Biezdrowa?

W Biezdrowie od kilku lat bociany omijały gniazdo, pewnie dlatego, że było zaniedbane. Do czasu, gdy Biblioteka Publiczna i radny nie wpadli na pomysł posprzątania i odnowienia wizerunku wsi i zachęcenia bocianów do ponownego zakwaterowania się w już czystym gnieździe.

Bociany to ptaki, które według mieszkańców Biezdrowa są najbardziej kojarzącymi  się  z krajobrazem wsi zwierzętami, ale gniazdo, które wcześniej było ich domem, jest niestety już bardzo zaniedbane, dlatego radny Paweł Raszewski oraz bibliotekarka Karolina Matuszewska wpadli na niesamowity pomysł, odnowienia i wyczyszczenia, zapomnianego bocianiego gniazda.

Inicjatywa wyszła od radnego Pawła Raszewskiego i ode mnie – bibliotekarki Biblioteki Publicznej w Biezdrowie. Bociany były w Biezdrowie od zawsze, wcześniej na pałacowej wieży. A potem nagle przestały gniazdować. Oczyszczenie im gniazda było oczywiście tylko gestem symbolicznym, bo gwarancji powrotu nie ma, ale warto było spróbować, tym bardziej, że wzięli w niej udział nasi mieszkańcy, a każda oddolna inicjatywa integracyjna jest cenna. powiedziała Karolina Matuszewska

Do pracy, przy odnowieniu owego gniazda zaangażowali się również: strażacy, pracownicy Enei, mieszkańcy Biezdrowa oraz Joanna Lis.

Prace przebiegały sprawnie, a co najważniejsze, udało się i jest już czysto! Pomimo że pomoc ta jest jedynie symboliczna, to wszyscy mamy nadzieję, że chociaż w tym roku bociany zawitają na wiosnę do Biezdrowa.
Jak widać biblioteka,  wspiera nie tylko czytelnictwo i kulturę ale także akcje społeczne i integracyjne w środowisku lokalnym.

Wiktoria Błajek
fot. Biblioteka Publiczna MiG Wronki