Słyszysz dziwne rzeczy w radiu? To nie awaria!

Dzisiaj zapewne wielu z Was słyszało w Waszych odbiornikach radiowych szereg dziwnych rzeczy, które nie zdarzają się na co dzień.
Różne dziwne szumy, nachodzenie sygnału innej stacji radiowej, przekazy w innych językach, cisza w odbiorniku i inne niezwykłe rzeczy dzieją się podczas występowania tropo.

Czym jest tropo?

Tropo jest nazwą na zwiększoną propagację troposferyczną, czyli szereg zjawisk atmosferycznych, wpływających na przewodzenie, uginanie, załamywanie i tłumienie fal elektromagnetycznych. Propagacja fal radiowych w troposferze uwarunkowana jest ciśnieniem, temperaturą i wilgotnością oraz innymi jej wskaźnikami. Przy „silnym tropo” można w ten sposób przez określony czas odbierać stacje radiowe nawet z zagranicy.

Wystarczy delikatna inwersja w troposferze (odwrócenie temperatur – niższa przy ziemi, wyższa na większej wysokości) lub warstwa wilgoci, która powoduje zmniejszenie przenikliwości troposfery i zakrzywienie fal przestrzennych z powrotem ku ziemi. „Tunelowanie” sygnału w inwersji owocuje wzrostem poziomu sygnału na skraju standardowego zasięgu stacji, a także możliwością odbioru stacji z większych odległości.

Kiedy występuje tropo?

Tropo w Polsce występuje najczęściej latem i jesienią. W Internecie można znaleźć różne strony internetowe zajmujące się prognozowaniem tego zjawiska. Jedną z nich jest DX Info Centre. Na stronie znajdują się mapy z prognozą zwiększonej propagacji.

eur009
Mapa zwiększonej propagacji troposferycznej. Kolor zielony symbolizuje dosyć mocno zwiększoną propagację. Żródło: DX Info Centre

Najbliższe prognozy wskazują, że do jutrzejszego popołudnia można będzie nasłuchiwać dalekich stacji radiowych. Może to być jednym ze sposobów na jesienną nudę, która potrafi dać się we znaki.

Co jest potrzebne do nasłuchiwania dalekich stacji radiowych?

Nasłuchiwać można praktycznie na każdym odbiorniku radiowym. Może to być radio w telefonie, małe radio z wysuwaną anteną, wieża Hi-Fi lub odbiornik samochodowy.
Mi udało się dzisiaj posłuchać dwóch stacji – jednej nadającej z Jeleniej Góry (Muzyczne Radio) oraz drugiej nadającej spod niemieckiej miejscowości Helpt (NDR1).

Pamiętajcie, jeżeli w Waszym radiu dzieją się dziwne rzeczy, to nie zawsze musi oznaczać awarię.

Źródło: radiacja.blogspot.com