„Marynia” ambasadorem polskiej kultury

W dniach od 29 czerwca do 7 lipca grupa dziecięca Zespołu Folklorystycznego „Marynia” Wronieckiego Ośrodka Kultury wzięła udział w 12. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Folkloru w Limassol na Cyprze.

Zespół udał się na piękną wyspę położoną na Morzu Śródziemnym dzięki zaproszeniu, które otrzymał od organizatora Festiwalu – Stowarzyszenia Kulturalnego w Limassol.

Po zakończonym zgrupowaniu, zapakowaniu walizek z kostiumami, rekwizytami i instrumentami dnia 29 czerwca Zespół wyruszył w swą kolejną artystyczną podróż. Kilkunastogodzinny przejazd autokarem oraz lot samolotem Zespół zakończył dnia 30 czerwca o godz. 2:30, kiedy to, na lotnisku w Larnace, został serdecznie przywitany przez przedstawiciela organizatorów Festiwalu. Następnie wronczanie udali się do miejsca docelowego – miasta Limassol – gdzie czekały na nich cypryjskie rodziny, które gościły ich przez cały czas pobytu. Taka forma zakwaterowania uczestników podczas Festiwalu, to zawsze idealna okazja do bliższego poznania kultury danego kraju, jego zwyczajów, a także możliwość nawiązania nowych przyjaźni i sposób na budowanie otwartości na drugiego człowieka, wśród dzieci, które były uczestnikami wyjazdu.

collage_20150716003412835

W ramach 12. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Folkloru, Zespół Folklorystyczny „Marynia” zaprezentował się cypryjskiej publiczności, biorąc udział w koncertach otwartych oraz paradach ulicznych. Prezentowany program artystyczny, oparty na folklorze wielkopolskim, bardzo przypadł do gustu Cypryjczykom. W Amfiteatrze w Nikozji, na Starym Mieście w Limassol w pobliskiej Eptagonii, czy Kato Palemidia Zespół oklaskiwały setki widzów. Niespodzianką dla cypryjskiej publiczności była przygotowana specjalnie na wyjazd tradycyjna cypryjska piosenka ludowa, która wykonywana przez członków wronieckiego Zespołu, zawsze wywoływała podziw i burzę braw ze strony widowni.

Wizyta wronieckiego Zespołu była również okazją do spotkań z władzami i przedstawicielami instytucji kultury odwiedzanych miast. Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Gminy, na czele z panem Burmistrzem Mirosławem Wieczorem, Zespół mógł obdarować odwiedzanych gości tradycyjnym wronieckim miodem i ciastkami.

Udział w 12. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Limassol, po raz kolejny udowadnia, że polska kultura ludowa to dobro, o które należy dbać i które z chęcią podziwiane jest nie tylko przez polską publiczność, ale również przez zagranicznych widzów.

collage_20150716003713973_20150716003734311

Cieszy fakt, że Wronki mają swojego przedstawiciela w postaci Zespołu Folklorystycznego „Marynia”, którego udział w kolejnym festiwalu przyczynia się do ciągłego jego rozwoju, a także do promocji Miasta i Gminy Wronki na arenie międzynarodowej.

 

Zespół Folklorystyczny MARYNIA