Kolorowe Biblioteki w terenie

Fundacja „Femina Project” Centrum Promocji i Rozwoju Kobiet rozpoczyna realizację projektu „Kolorowe Biblioteki wychodzą w plener” w ramach Programu Promocja literatury i czytelnictwa, Partnerstwo Publiczno-Społeczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt jest kontynuacją rozpoczętej w październiku 2014 roku akcji „Kolorowe Biblioteki”, dzięki której odnowiono dwie wiejskie biblioteki we wsiach Biezdrowo i Nowa Wieś w gminie Wronki. Zrealizowana w ub. przez „Feminę Project” akcja na rzecz Wronieckiego Ośrodka Kultury oraz wymienionych wyżej dwóch filii wiejskich bibliotek, została doceniona przez Kapitułę Konkursu Centrum PISOP i Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka jako „Działania Godne Uwagi” i uhonorowana tym tytułem oraz statuetką z dyplomem.

Projekt „Kolorowe biblioteki wychodzą w plener” składa się z trzech ważnych elementów i zakłada:
1. ORGANIZACJĘ SPOTKAŃ Z CIEKAWYMI OSOBAMI w kilku wytypowanych miejscach związanych z miastem i gminą Wronki. Wszystkie wybrane miejsca są bardzo charakterystyczne dla miasta i gminy oraz jego mieszkańców. Są to Stadion we Wronkach, Polana w Puszczy Noteckiej we wsi Rzecin, Polana Olszynki nad brzegiem Warty, Muzeum Ziemi Wronieckiej i Biblioteka Miejska, Kinoteatr „Gwiazda” oraz Zakład Karny we Wronkach. W tych punktach zaplanowaliśmy spotkania połączone z czytaniem książek. Projekt ma na celu dotarcie do wielu, zróżnicowanych grup czytelników, którzy będą zainteresowani różnorodnymi tematami poruszonymi na spotkaniach. Pozyskaliśmy znakomitych prelegentów, autorów książek, publikacji, którzy czytając będą nawiązywać opowieścią tematycznie do miejsca, w którym odbędzie się spotkanie.

2. BIBLIOTEKI W GMINIE WRONKI Od początku maja do końca września 2015 r. organizacja cyklu spotkań z czytelnikami. Wspólne czytanie wybranych bajek i książek dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, młodzieży, dorosłych połączone ze spotkaniami autorskimi. Czytanie książek odbędzie się w Bibliotece miejskiej we Wronkach i jej filiach, Filia Wronki os. Borek, Filia Chojno, Filia Biezdrowo, Filia Nowa Wieś. Cztery spotkania w każdej z bibliotek, łącznie 20 spotkań.

3. WRONIECKIE DYKTANDO 2015, termin październik 2015 r. wydarzenie podsumowujące całość działań realizowanych w ramach projektu „Kolorowe Biblioteki wychodzą w plener”. Dyktando będzie przeprowadzone dla mieszkańców miasta i gminy Wronki.

Już 11 lipca „Kolorowe Biblioteki” wyjdą w plener.

Będzie to nietypowe spotkanie z książką, podczas którego na głównej płycie stadionu rozegrane zostaną dwa mecze towarzyskie, pierwszy pomiędzy drużynami Orlika Błękitni Wronki – dwie części meczu po ok. 15 min każda. Drugi mecz zagrają Oldboje Błękitnych Wronki kontra zaproszeni goście i Amica Wronki- dwie części meczu po 25 min. Mecze będzie komentował Tomasz Zimoch, dziennikarz Programu I Polskiego Radia SA. W przerwie pomiędzy meczami pan Tomasz będzie czytał i powiadał anegdoty, między innymi fragmenty książek o sporcie jak np. „Mój sport, moja radość”, która promuje sport wśród dzieci i młodzieży.

Spotkaniu będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje w postaci dmuchanego placu zabaw dla dzieci, strefy cateringowej i kącika sportowego z możliwością zakupu pamiątek sportowych.

23_06_2015_plakat