Uwaga na kleszcze!

Eksperci ostrzegają przed plagą kleszczy, która grozi Europie. Według naukowców winny temu jest ocieplający się klimat i wyjątkowo ciepła, tegoroczna zima.

Mieszkańcy naszej gminy mogą się cieszyć bliskością lasów i jezior, ale są również bardziej narażeni na choroby przenoszone przez kleszcze.  Są to m.in. kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza.

Kleszcze to pajęczaki z rzędu roztoczy. Długość ich ciała wynosi od jednego do kilku milimetrów. Kleszcze są pasożytami zewnętrznymi, głównie kręgowców. Wiele gatunków kleszczy przenosi pierwotniaki, bakterie lub wirusy powodujące wiele groźnych chorób. Kleszcze rozmnażają się w zastraszającym tempie, ponieważ sprzyja im klimat. Średnia temperatura tej zimy wyniosła +7 stopni Celsjusza. To idealny moment dla rozwoju tych pajęczaków.

Wybierając się na spacer lub trening do lasu, powinniśmy założyć długie spodnie oraz pełne buty. Po każdej wycieczce na łono natury zaleca się dokładne obejrzenie całego ciała. W razie wykrycia kleszcza nie smarujemy tego miejsca tłuszczem, octem czy spirytusem. Najlepiej od razu udać się do lekarza, ponieważ samodzielna próba usunięcia kleszcza może spowodować, że jego część nadal pozostanie w naszym ciele. Im wcześniej wykryty kleszcz, tym lepiej. Po wyjęciu kleszcza należy obserwować przez klika dni miejsce na ciele, w którym przebywał. W razie pojawienia się zaczerwienia lub swędzenia należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić również na zwierzęta domowe, zwłaszcza psy i koty. Dostępne są na rynku różne preparaty, a także specjalne obroże, które mogą ochronić naszego pupila przed pasożytami zewnętrznymi.

Zróbmy zatem wszystko, aby ochronić się przed kleszczami. Są one najbardziej aktywne rano i późnym popołudniem, więc na spacer wybierajmy godziny południowe. Spacerujmy środkiem leśnych ścieżek, z dala od przydrożnych krzaków i drzew. Pamiętajmy o odpowiednim okryciu ciała i używajmy preparatów odstraszających kleszcze.