Pomnik Osiołka na Rynku

19 maja tego roku zawiązał się społeczny komitet, który jako swój cel obrał postawienie pomnika upamiętniającego dzielnego wronieckiego Osiołka, który 20 kwietnia 1941 roku „wyśmiał” Adolfa Hitlera.

Tego dnia na wronieckim rynku świętowano urodziny wodza III Rzeszy, obchody zostały zagłuszone przez niepokorne zwierzę. Potem jeszcze przez wiele lat opowiadano o tym jak osioł zakpił ze zbrodniczego systemu. Odsłonięcie pomnika może nastąpić 20 kwietnia 2016 roku.

Poniżej prezentujemy list rozesłany do mediów, promujący tę inicjatywę

 

Nie tak dawno zrobiło się głośno o Osiołku, który na wronieckim rynku, w czasie faszystowskiej okupacji (20 kwietnia 1941 r.) wyśmiał Niemców, świętujących 52. rocznicę urodzin Hitlera. To wydarzenie po raz pierwszy opisane zostało po wojnie w „Niedzieli”, a współcześnie kilkakrotnie w prasie lokalnej, na łamach „Wronieckich Spraw” a później w „Gońcu Ziemi Wronieckiej”. Już kilkanaście lat temu Janusz Łopata-Łowiński we „WS” zaproponował upamiętnienie Osiołka i jego niezwykły wyczynu, rzeźbą (pomnikiem) na Rynku. Osiołek wyśmiewający hitlerowskiego okupanta mógłby być sympatyczną promocją Wronek i atrakcją dla dzieci. Poznań ma koziołki, Czarnków – Janka, Międzychód – pompę, a Wronki miałyby osiołka z wózkiem.

W ostatnim czasie do realizacji pomysłu pana Janusza zaczął przekonywać Jacek Rosada, wydawca i redaktor naczelny „Gońca”. Jego zapał spotkał się z aprobatą wielu wronczan, w tym radnych. Zaproponował utworzenie społecznego komitetu upamiętnienia legendarnego Osiołka. 19 maja, w Urzędzie MiG Wronki zebrało się grono ludzi w składzie: Jacek Rosada, Michał Poniewski (dyrektor Wronieckiego Ośrodka Kultury), Daria Wajdeman-Waszyńska (kustosz Muzeum Ziemi Wronieckiej), Paweł Bugaj i Krystyna Tomczak (Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej), Alicja Pyzik (Urząd MiG), Łukasz Majchrzak i Wiesław Michalak (Stowarzyszenie Lapidarium Żydowskie we Wronkach). Wszyscy obecni na spotkaniu chętnie przystąpili do Komitetu i zadeklarowali zabiegać o postawienie rzeźby (pomnika) Osiołka na wronieckim Rynku. Komitet ma formułę otwartą, a całe przedsięwzięcie jest inicjatywą obywatelską.

Komitet opowiedział się za rzeźbą wykonaną z brązu, w naturalnej wielkości. Projekt zobowiązał się wykonać artysta rzeźbiarz – Robert Sobociński, który jest autorem m.in. pomnika Starego Marycha w Poznaniu i pomnika pamięci ofiar Katynia i Smoleńska w Biezdrowie. Przedsięwzięcie ma być sfinansowane ze środków społecznych, pochodzących z wpłat indywidualnych, od instytucji i podmiotów gospodarczych.

Wszelkie informacje dotyczące wronieckiego Osiołka będzie można znaleźć już niebawem na specjalnie utworzonej stronie internetowej, na której m.in. będzie lista darczyńców, a Komitet będzie informował o postępach prac, które planuje zakończyć uroczystością odsłonięcia Osiołka podczas przyszłorocznych Dni Wronek.

Paweł Bugaj

26 maja we wronieckim Ratuszu odbyło się spotkanie społecznego komitetu z rzeźbiarzem Robertem Sobocińskim, znanym m.in. z wykonania pomnika „Starego Marycha” w Poznaniu. Poniżej prezentujemy zdjęcie modelu rzeźby, która stanie na wronieckim rynku.

pomnik_osiołka_wronki

O historii wronieckiego Osiołka można przeczytać m.in. w książce pana Jacka Rosady ” Wronki jakich nie znacie „.

A tutaj link do materiału wyemitowanego przez Teleexpress :

„Pomnikowy osioł”