Noc muzeów u sąsiadów

W sobotę 16 maja odbędzie się Noc Muzeów 2015, która po raz pierwszy miała miejsce w Berlinie w 1997 roku. Wydarzenie szybko zyskało sławę, co spowodowało rozpowszechnienie idei na inne miasta europejskie takie jak Paryż, Amsterdam czy nawet Poznań.

Obecnie Noc Muzeów organizowana jest w setkach miast europejskich, w tym ponad 100 miastach w Polsce, takich jak Wronki, Szamotuły czy Poznań. Ten wspaniały czas pozwala na obejrzenie nie tylko stałych ekspozycji, ale też specjalnie przygotowanych na ten czas wystaw i to zupełnie za darmo.

Wronki zapraszają do Muzeum Ziemi Wronieckiej na wystawę pt. „Historia kołem się toczy, czyli rzecz o rowerze”. Cała impreza zacznie się od rajdu rowerowego. A w programie między innymi: otwarcie wystawy pt. „Historia kołem się toczy, czyli rzecz o rowerze”, jazdy na bicyklach dla dorosłych, przejażdżki dla dzieci, jazdy próbne na drewnianych welocypedach, wspólne szalone retro-fotografie i wiele innych atrakcji.

W Poznaniu fani nocnego zwiedzania mogą odwiedzić niemal 40 placówek kulturalnych, czynnych od godziny 17 do 1 w nocy oraz wziąć udział w ponad 150 wydarzeniach. Muzea zapraszają miedzy innymi na wykłady o portretach trumiennych, pejzażach malowanych w XIX w. oraz malarstwie okresu oświecenia. Jedną z fajniejszych atrakcji, jakie przygotowało jedno z poznańskich muzeów to kolekcja neonów.

Muzeum Narodowe, Galeria Malarstwa i Rzeźby; Aleje Marcinkowskiego 9: „Nocny Poznań w blasku neonów”, zaprasza na wystawę na której, prezentowana będzie  historia poznańskich neonów, od najstarszych, przez pierwsze neony z lat międzywojennych, neonowy boom lat 60. XX wieku, aż po upadek tej formy dekoracji miejskiej przestrzeni, który nastąpił w latach 80.

Szamotuły zapraszają od godziny 18 do Zamku Górków. A oto program, w którym oczywiście nie zabraknie atrakcji:

w Sali Koncertowej Chór Cantabile pod dyrekcją Andrzeja Warguły przywita bohatera wieczoru Jana Kantego Pawluśkiewicza,  o  19.30 –  rozpocznie się spotkanie słowno-muzyczne z wybitnym artystą,  a około 21.00 – Jan Kanty Pawluśkiewicz otworzy wystawę obrazów inspirowanych postacią Lajkonika, wykonanych przez niego w technice żel-art, 22.00 – kustosz Monika Romanowska – Pietrzak zaprasza na wykład: „Szamotuły na dawnych pocztówkach”,  a już o godzinie 23.00 – kustosz  muzeum Anna Król zaprasza na wykład „Ikona – kanon prawosławia”.

Warto skorzystać z tej bogatej oferty, bo taka noc zdarza się tylko raz w roku.