Zespół Szkół nr 1 na „Marszu Żywych”

W dniach 16-17 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły z klas III g, I ed, I ia oraz I m brali udział w wycieczce do Oświęcimia i Krakowa. Wyjazd związany był z udziałem w Marszu Żywych – corocznej uroczystości upamiętniającej zagładę Żydów w czasie II wojny światowej. Marsz odbył się po raz dwudziesty czwarty, natomiast uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w nim po raz trzeci.
Po przyjeździe do Oświęcimia w dniu 16 kwietnia, jeszcze przed marszem, zwiedziliśmy muzeum KL Auchwitz.
Po zwiedzeniu muzeum ustawiliśmy się wśród tysięcy ludzi, aby przebyć drogę z Oświęcimia do Brzezinki. Wyruszyliśmy spod bramy ,, ARBEIT MACHT FREI”. Po przejściu 3-kilometrowej trasy udaliśmy się do drewnianych baraków, znajdujących się w obozie w Brzezince.
W marszu wzięło udział ponad 10 tysięcy ludzi z całego świata.
W drugim dniu zwiedzaliśmy Kraków. Trasę zwiedzania z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Pomnika Grunwaldzkiego, usytuowanego na Kleparzu – starej dzielnicy Krakowa. Następnie Drogą Królewską poprzez Kościół Mariacki i Sukiennice na Starym Rynku oraz Collegium Maius, czyli budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, dotarliśmy na Wawel. Na Wawelu zwiedzaliśmy katedrę, a w jej podziemiach groby królewskie, na wieży katedralnej podziwialiśmy Dzwon Zygmunta. Zwiedziliśmy również Zamek Królewski na Wawelu. Nasz pobyt w dawnej stolicy Polski zakończyliśmy na Kazimierzu, gdzie zwiedzaliśmy bożnicę i cmentarz Remuh. Niestety o godzinie 18 musieliśmy pożegnać się z Krakowem. Każdy z nas wrócił pełen wrażeń, nowych doświadczeń i z dużą dawką wiedzy.