Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

20 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy. Został ustanowiony 1991 roku z inicjatywy Reporterów bez Granic (ang. Reporters Without Borders – RWB).

Reporterzy bez Granic są organizacją pozarządową, która propaguje i monitoruje prawo do wolności prasy na całym świecie. Należy do Międzynarodowej Giełdy Wolności Wypowiedzi, która staje w obronie m. in. pisarzy czy dziennikarzy i chroni ich praw do wolności wypowiedzi.

Szczególnie 20 kwietnia powinniśmy pamiętać o tym, że wolna prasa to podstawa demokratycznego państwa. Wielu z nas doskonale pamięta czasy cenzury, kiedy niezależne publikacje ukazywały się w tzw. drugim obiegu wydawniczym, dzięki spontanicznie zakładanym wydawnictwom podziemia niepodległościowego. Tym bardziej należy zwracać uwagę na kraje, gdzie dziś wolność prasy nie jest respektowana. Dziennikarze czy pisarze, mieszkający w krajach objętych cenzurą, często ryzykują życiem, aby przekazać prawdziwe informacje.

Reporterzy bez Granic na swojej stronie internetowej publikują „Czarną listę wrogów wolności i prasy”, a także według światowego wskaźnika wolności prasy opracowują listę większości  państw z całego świata (World press freedom index), które posiadają własne publikacje prasowe. Polska w tym roku zajmuje 18. miejsce i wypada lepiej niż w roku ubiegłym, gdy była na miejscu 19. Pierwsze trzy miejsca w rankingu zajmują kolejno: Finlandia, Norwegia i Dania. Natomiast państwa, w których wskaźnik wolności prasy jest najniższy to: Erytrea (Afryka Wschodnia), Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (Korea Północna), Turkmenistan (Azja Środkowa).

Logo_Reporters_310112

Na stronie internetowej Reporterów bez Granic znajdziemy również listę 100 Bohaterów Informacji (100 Information Heroes), czyli osób, które w ostatnim czasie szczególnie ryzykowały swoim zdrowiem, a nawet życiem, aby przekazywać czytelnikom informacje. Organizacja RWB oferuje pomoc dla dziennikarzy i stara się ich wspierać. Przy każdym monitorowanym państwie umieszcza odnośniki do artykułów, które w sposób szczególny zwracają uwagę na niebezpieczne działania, dotyczące ograniczania wolności wypowiedzi dziennikarzy. Gdy sprawdzimy, co w ostatnim czasie działo się niepokojącego w Polsce, znajdziemy informacje na temat dwojga dziennikarzy TV Republika, którzy zostali aresztowani w czasie wykonywania obowiązków dziennikarskich, relacjonując przebieg demonstracji w PKW. Również obszerny artykuł został poświęcony wkroczeniu prokuratury do redakcji tygodnika „Wprost”.

Nigdy nie jest tak dobrze, że nie mogłoby być lepiej. To stwierdzenie również dotyczy polskiej wolności prasy.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolnej Prasy, naszym Koleżankom i Kolegom, którzy pracują jako dziennikarze, życzymy, aby nigdy nie zbrakło Wam odwagi do podejmowania trudnych tematów oraz motywacji do poszukiwania prawdy.

 

Strona internetowa Reporterów bez Granic

Lista państw według wskaźnika wolności prasy