20 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy. Został ustanowiony 1991 roku z inicjatywy Reporterów bez Granic (ang. Reporters Without Borders – RWB).
Reporterzy bez Granic są organizacją pozarządową, która propaguje i monitoruje prawo do wolności prasy na całym świecie. Należy do Międzynarodowej Giełdy Wolności Wypowiedzi, która staje w obronie m. in. pisarzy czy dziennikarzy i chroni ich praw do wolności wypowiedzi.
Szczególnie 20 kwietnia powinniśmy pamiętać o tym, że wolna prasa to podstawa demokratycznego państwa. Wielu z nas doskonale pamięta czasy cenzury, kiedy niezależne publikacje ukazywały się w tzw. drugim obiegu wydawniczym, dzięki spontanicznie zakładanym wydawnictwom podziemia niepodległościowego. Tym bardziej należy zwracać uwagę na kraje, gdzie dziś wolność prasy nie jest respektowana. Dziennikarze czy pisarze, mieszkający w krajach objętych cenzurą, często ryzykują życiem, aby przekazać prawdziwe informacje.
Reporterzy bez Granic na swojej stronie internetowej publikują „Czarną listę wrogów wolności i prasy”, a także według światowego wskaźnika wolności prasy opracowują listę większości państw z całego świata (World press freedom index), które posiadają własne publikacje prasowe. Polska w tym roku zajmuje 18. miejsce i wypada lepiej niż w roku ubiegłym, gdy była na miejscu 19. Pierwsze trzy miejsca w rankingu zajmują kolejno: Finlandia, Norwegia i Dania. Natomiast państwa, w których wskaźnik wolności prasy jest najniższy to: Erytrea (Afryka Wschodnia), Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (Korea Północna), Turkmenistan (Azja Środkowa).
Na stronie internetowej Reporterów bez Granic znajdziemy również listę 100 Bohaterów Informacji (100 Information Heroes), czyli osób, które w ostatnim czasie szczególnie ryzykowały swoim zdrowiem, a nawet życiem, aby przekazywać czytelnikom informacje. Organizacja RWB oferuje pomoc dla dziennikarzy i stara się ich wspierać. Przy każdym monitorowanym państwie umieszcza odnośniki do artykułów, które w sposób szczególny zwracają uwagę na niebezpieczne działania, dotyczące ograniczania wolności wypowiedzi dziennikarzy. Gdy sprawdzimy, co w ostatnim czasie działo się niepokojącego w Polsce, znajdziemy informacje na temat dwojga dziennikarzy TV Republika, którzy zostali aresztowani w czasie wykonywania obowiązków dziennikarskich, relacjonując przebieg demonstracji w PKW. Również obszerny artykuł został poświęcony wkroczeniu prokuratury do redakcji tygodnika „Wprost”.
Nigdy nie jest tak dobrze, że nie mogłoby być lepiej. To stwierdzenie również dotyczy polskiej wolności prasy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolnej Prasy, naszym Koleżankom i Kolegom, którzy pracują jako dziennikarze, życzymy, aby nigdy nie zbrakło Wam odwagi do podejmowania trudnych tematów oraz motywacji do poszukiwania prawdy.