Dzień Matki Ziemi

Długo wyczekiwana przez wszystkich ładna pogoda, temperatura powietrza w sam raz dla wysiłku fizycznego poza domem. Okoliczności te zachęcają do spacerów na łonie natury.

Warto wybrać się na małą wycieczkę i uczcić tym samym obchodzony dziś Światowy Dzień Matki Ziemi. Pierwotnie to święto nazywane było poprostu Dniem Ziemi i wyznaczone było na dzień równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli na 21 marca.

Niezależnie od tego Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło w 2009 r. 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. W tym właśnie dniu od wielu lat odbywają się liczne akcje proekologiczne, koordynowane przez organizację Earth Day Network. Tradycję tę zapoczątkowały działania silnych ruchów ekologicznych z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku , których działacze również 22 kwietnia ochrzcili Dniem Ziemi.

Nadarza się zatem idealna okazja, aby pomyśleć dziś trochę dłużej nad tym, co my możemy zrobić dla Ziemi, na której się rodzimy, żyjemy, która nas żywi i daje nam schronienie. Może warto przesiąść się z samochodu na rower? Albo wracając ze spaceru, zabrać ze sobą puste butelki i śmieci, a nie zostawiać np. w lesie? Możliwości jest wiele. I nikt nie może powiedzieć, że to go nie dotyczy. Bo tak samo jak matkę, ziemię na której żyjemy mamy tylko jedną.