Współczesne misterium u franciszkanów

Misterium – utwór dramatyczny o tematyce religijnej, często ma charakter dydaktyczny. Jego tematyka zazwyczaj zostaje zaczerpnięta z Biblii, apokryfów oraz żywotów świętych. Pierwsze misteria wyrosły ze średniowiecznych obrzędów liturgicznych i były wystawiane na placach miejskich.

 

28 i 29 marca o godz. 19.30 w klasztorze oo. franciszkanów we Wronkach odbędzie się Misterium Męki Pańskiej pt. Codzienne wybory. O szczegóły dotyczące spektaklu zapytaliśmy brata Samuela, opiekuna wronieckiego FRA.

Członkowie Franciszkańskiego Ruchu Apostolskiego we Wronkach już od kilku tygodni przygotowują się do wystawienia współczesnego Misterium Męki Pańskiej pt. Codzienne wybory, według scenariusza Urszulanki Unii Rzymskiej siostry Agnieszki Miduch.
Idea stworzenia sztuki teatralnej pojawiła się we wspólnocie prawie rok temu. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tematem tego dzieła oraz jakie wartości chcielibyśmy ukazać w przedstawieniu. Pomysły były różne. Od ukazania życiorysu św. Franciszka, aż po postać św. Jana Pawła II. W pewnym momencie nasza uwaga została skierowana na słowo misterium, które samo w swojej etymologii jest niezwykłe, bo oznacza tajemnicę (z łac. misterium). Więc, będzie to przedstawienie o Tajemnicy Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa, naszego Odkupiciela.
W tym spektaklu będziemy mogli zaobserwować dwa przenikające się światy (świat, w którym żył Jezus oraz świat współczesny). We współczesnych bohaterach zostały ukryte postacie biblijne. I to właśnie do nich przychodzi JEZUS. Co zrobi „współczesny i nowoczesny człowiek”, kiedy spotka człowieka o innych poglądach, czyli takiego, jakim był Jezus dla ówczesnych mieszkańców Jerozolimy? Odpowiedź chyba jest prosta. Codziennie skazujemy Jezusa na śmierć, ale jest to skazanie „w białych rękawiczkach”.
Ale Tajemnica Wielkiego Piątku nie miałaby żadnego sensu, gdyby nie było NIEDZIELI ZMARTWYCHWSTANIA.
Poznali Go podczas łamania chleba. Jezus mówi do każdego z nas: Odwagi! Nie bójcie się!
W przedstawieniu wykorzystaliśmy między innymi nowoczesną muzykę Michała Jelonka, Trevora Jonesa oraz Ennio Morricone.

mówi brat Samuel Łaska OFM

plakat misterium fra