Warsztaty dziennikarskie w Ostrorogu

W sobotni poranek, 7 marca odbyły się warsztaty dziennikarskie organizowane przez portal MojeWronki.pl.
Uczestnikami zajęć byli uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Ostroroga w Ostrorogu, zaangażowani w redagowanie gazetki szkolnej „Głos szkolny”.

Warsztaty rozpoczęły się o godzinie 10:00 krótkimi wystąpieniami redaktorów, prowadzących warsztaty. Przed młodzieżą wystąpili: Karol i Radosław Grajewscy, Jędrzej Skrzypczak, Łukasz Książek oraz Mateusz Jędrzejczak. Opiekunem zajęć była Zuzanna Mikołajczak-Książek. Opowiedzieli oni o swoich zadaniach w redakcji. Między innymi o kwestiach technicznych, prowadzenia portalu informacyjnego, dlaczego gazeta wygląda tak, a nie inaczej.

Gościem specjalnym warsztatów był Marcin Pomianowski, który pracuje jako reporter w TVP Poznań. Opowiedział o swoich dwóch wyprawach na Ukrainę. O doświadczeniach, które przeżył, ludziach, których spotkał oraz pomocy humanitarnej, jaką przy okazji dostarczył. Wszyscy uczestnicy mieli okazję zobaczyć materiały, które tam nakręcił oraz pamiątki z tych wypraw. Między innymi kask uczestnika Majdanu lub kamizelkę kuloodporną. Później uczestnicy zostali podzieleni na 4 grupy tematyczne, które zajęły się różnymi aspektami pracy dziennikarskiej: pisaniem artykułów, przeprowadzaniem wywiadów, tworzeniem fotoreportaży i komiksów oraz składaniem gazety.

Grupa żółta rozmawiała z Radkiem Grajewskim, który udzielił wywiadu na temat prowadzenia portalu. Grupa niebieska zajmowała się fotoreportażem. Okazuje się, że przygotowanie takiego materiału nie polega na zrobieniu masy zdjęć i ich opublikowaniu.
Grupa zielona w ramach warsztatów składała gazetkę szkolną, a grupa czerwona zajęła się stworzeniem tego artykułu – czyli tym, czym dziennikarz zajmuje się na co dzień.
Na końcu każda z grup podzieliła się ze wszystkimi efektami swojej pracy.

Najtrudniej było wybrać odpowiedni termin dla prowadzących warsztaty. Marcin Pomianowski – nasz gość specjalny miał zorganizowany wyjazd do Rumunii i jego termin ciągle się zmieniał. Dopiero tydzień przed warsztatami potwierdził swoją obecność. Podzieliliśmy uczestników na grupy tak, aby każdy zrobił coś konkretnego w postaci fotoreportażu, wywiadu, komiksu i artykułu. Chcieliśmy połączyć teorię z praktyką tak, aby pozostało coś po tych warsztatach. Szczególnie chciałabym podziękować pani wicedyrektor Annie Rudy za pomoc w organizacji i wsparcie.

Powiedziała Zuzanna Mikołajczak-Książek – opiekun zajęć.

Powyższy artykuł powstał w ramach warsztatów dziennikarskich dla młodzieży ze szkoły w Ostrorogu. Napisały go Marta Cembrowicz, Marta Rodak, Natalia Król oraz Martyna Byczyńska.

Redakcja MojeWronki.pl pragnie bardzo mocno podziękować za miłą atmosferę podczas prowadzenia zajęć oraz za ogromne zaangażowanie młodzieży podczas pracy w grupach. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy.

warsztaty-dziennikarskie2Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii