”Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Przedstawiamy państwu podsumowanie akcji szamotulskiej drogówki pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

O wczorajszych wzmożonych działaniach policji, podczas których funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali m.in na zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na drogach, pisaliśmy już po części w artykule ,,Szybciej czy bezpieczniej?… ”

Poniżej prezentujemy podsumowanie tej akcji, przygotowane przez oficer ds. prasowych Komendy Powiatowej Policji, st. sierż. Sandrę Śramę.

Szamotulska drogówka cyklicznie prowadzi różnego rodzaju działania ukierunkowane na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Każdorazowo, akcje te dotyczą innych uczestników ruchu drogowego.

 

Wczoraj, policjanci biorący udział w działaniach pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” zwracali szczególną uwagę na pieszych oraz rowerzystów, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Niejednokrotnie stają się oni zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami wypadków oraz kolizji.

 

 

Przyczyny zdarzeń spowodowanych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego są różne. Zdarzają się nieostrożne wejścia na jezdnię, przejścia przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub np. wejście (lub wjazd) na jezdnię zza pojazdu.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Szybciej czy bezpieczniej? Oto jest pytanie

 

Jak się okazuje, co piąty pieszy popełniający wykroczenie, mógł liczyć na zastosowanie przez policjantów pouczenia :

Wczorajsze działania prowadzone były w Szamotułach, we Wronkach oraz w Pniewach. Policjanci zwracali szczególną uwagę właśnie na powyższe wykroczenia. Mundurowi ujawnili 39 wykroczeń popełnionych przez pieszych oraz 3 wykroczenia, które popełnili rowerzyści. W sumie 34 osoby (piesi oraz rowerzyści) za złamanie przepisów zostały ukarane mandatami karnymi. Pozostałe osoby tym razem zostały pouczone.

 

 

Co może cieszyć, podczas wczorajszej akcji policjanci nie ujawnili żadnego pieszego, który poruszałby się drogą poza terenem zabudowanym bez widocznych elementów odblaskowych. Mamy nadzieję, że apele i przypomnienia dotyczące zmiany przepisów wpłynęły pozytywnie na świadomość mieszkańców naszego powiatu. Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje bowiem, że są oni o zmroku znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu.

 

 

Przypominamy, iż prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby były zauważalne dla kierujących, nadjeżdżających zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Warto również zauważyć, iż podobnie jak piesi, tak i rowerzyści powinni dbać o swoje bezpieczeństwo na drodze. Niezbędne jest więc wyposażenie roweru w prawidłowe oświetlenie. Warto również nosić na ubraniu dodatkowe elementy odblaskowe.