Blue Monday – czyli najbardziej dołujący dzień w roku

Blue Monday

W 2004 roku, Cliff Arnall, brytyjski psycholog, pracownik Cardiff University, w rodzimej prasie opublikował artykuł. Przekonywał w nim, że udało mu się wyprowadzić wzór wyznaczający najbardziej depresyjny dzień w roku.

 

wzor-na-dol

Pogoda, dług (debet), miesięczne wynagrodzenie, czas od Bożego Narodzenia, niedotrzymanie obietnic noworocznych, niski poziom motywacji, poczucie konieczności podjęcia działań. Te czynniki według Arnalla wyznaczają, kiedy ten dzień nadejdzie.

Co ciekawe, najczęściej wypada on w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia.

Co na to świat nauki?

Od razu rozważania tegoż psychologa zostały zaszufladkowane jako pseudonauka. „The Guardian” – jedno z najbardziej popularnych brytyjskich czasopism  informacyjnych – opublikował nawet oświadczenie Cardiff University w tej sprawie, że Cliff Arnall nigdy nie brał udziału w badaniach prowadzonych przez uniwersytet. Dodatkowo w momencie publikacji swojego artykułu od 10 miesięcy był byłym pracownikiem – dokładniej korepetytorem – tej uczelni.

Czy to prawda?

Stwierdzenie, czy to prawda może być trudne. Dyskusja niebezpiecznie zbliża się do dyskusji nad wpływem pełni księżyca na ludzkie zachowanie. Tak czy inaczej warto sobie zadać pytanie:

Czy dzisiaj miałaś/miałeś najbardziej dołujący dzień w roku? W końcu w tym roku Blue Monday wypada 19 stycznia.