Trzy dni deszczowej pogody

Przed świętami oraz w Wigilię, pogoda nie będzie nas rozpieszczała. Zapraszamy do zapoznania się z sytuacją pogodową na kilka najbliższych dni.

 


(fot. wikipedia.org)

Potężny niż znad Islandii powoli przemieszcza się z zachodu na wschód, a wraz z nim fronty atmosferyczne i mniejsze ośrodki niżowe. Jeden z takich ośrodków w poniedziałek znajdzie się nad środkowym Bałtykiem. Układ ten sprowadzi z zachodu do Polski kolejną porcję ciepłego powietrza polarnego morskiego. Niestety, jego fronty atmosferyczne będą obfitować w opady deszczu, które lokalnie mogą być dość intensywne.

(źródło: http://lowcyburz.pl/2014/12/21/deszczowo-wietrznie-i-cieplo/)

Wraz z nadejściem niżów i frontów atmosferycznych, wzrośnie prędkość wiatru, który będzie wiał z kierunku zachodniego. Wiatr w porywach będzie osiągał nawet do 90km/h. Nasilą się również opady deszczu. Do czwartku, 25 grudnia, spaść może nawet do 55mm wody. 


(Suma opadów do 25 grudnia włącznie. Źródło: wetter3.de, model: GFS)

Temperatura będzie wynosiła od 5°C do nawet 10°C. Odczuwalna będzie o około 5°C niższa od wskazywanej przez termometry, ze względu na silny wiatr.

Zmiana w pogodzie nastąpi dopiero w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, gdy falujący front atmosferyczny opuści nasz kraj. Za frontem napłynie chłodniejsze i chwiejne powietrze, co będzie przyczyną występowania dalszych opadów, tym razem jednak przelotnych. Temperatura obniży się, lecz tym razem nie będzie już silnych wiatrów.