Samsung LABO w Szkole na Leśnej

Samsung LABO – program kursów, dokształcających w zakresie nowoczesnych technologii oraz umiejętności biznesowych i społecznych dla uczniów techników, miał dziś swoją premierę w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach. Od stycznia będą oni podnosić swoje kwalifikacje zawodowe w klasie wyposażonej w rozwiązania technologiczne firmy Samsung.

16 grudnia 2014. Samsung LABO to pierwsza tego typu inicjatywa w regionie, której celem jest rozwój umiejętności uczniów szkół zawodowych, w zakresie nowoczesnych technologii i zawodów przyszłości. Jest to też pierwsze w Polsce Samsung LABO z ofertą edukacyjną globalnej marki, skierowaną do uczniów techników. Eksperci wskazują na fakt, że od lat 90-tych XX wieku obserwuje się aż czterokrotny spadek liczby uczniów szkół zawodowych. Jednocześnie, pracodawcy nie mogą znaleźć wykwalifikowanych specjalistów, z kompetencjami technologicznymi jak i umiejętnościami miękkimi, wymaganymi na danym stanowisku. Samsung poprzez swój projekt chce zwrócić uwagę na zauważalne niedopasowanie oferty edukacyjnej szkół do realiów dzisiejszego rynku pracy.

Poprzez szerokie partnerstwo biznesu z placówkami oświatowymi i władzami samorządowymi, firma chce zmienić ten stan rzeczy i wypromować szkoły zawodowe jako miejsce, gdzie młodzi ludzie mają szansę nie tylko zdobyć konkretny zawód, ale też zwiększyć swoją konkurencyjność dla pracodawców, szukających wykwalifikowanych specjalistów. 

Projekt Samsung LABO wyposaża młodych ludzi w kompetencje, których nie byliby w stanie otrzymać w toku formalnej edukacji. Samsung dzięki swojemu programowi, pomoże wykształcić nowe kadry specjalistów i przygotować ich do zawodów przyszłości, z którymi będą mieli okazję się zetknąć już za moment. Stąd właśnie idea, by rozwijać umiejętności uczniów szkół zawodowych w zakresie SmartHome Solutions – rozwiązań sprzętowych, które dopiero wchodzą na światowy rynek – mówi Blanka Fijołek, Senior CSR & Sponsorship Manager Samsung Electronics Polska, pomysłodawczyni projektu. 

Na czterdziestu pionierów Samsung LABO – uczniów klas 1-3 z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach, czeka specjalnie stworzona, odpowiadająca na ich potrzeby edukacyjne klasa, wykorzystująca najnowsze dostępne na rynku rozwiązania sprzętowe. Zajęcia zostały podzielone na dwa bloki – technologiczny, podczas którego uczniowie będą uczyć się praktycznych rozwiązań wykorzystując między innymi platformę Tizen, i biznesowy, podczas którego będą poznawać podstawy przedsiębiorczości i małego biznesu, czyli uczyć się m.in. przygotowywania biznesplanu, prowadzenia działalności gospodarczej, pozyskiwania funduszy na działalność oraz podstaw rozliczeń księgowych.

Ten projekt to ogromna szansa dla naszej szkoły, ale też dla całego regionu, który może zacząć być postrzegany przez pryzmat kształcących się tu fachowców. Uczniowie mojej szkoły, gdy tylko dowiedzieli się o projekcie, który będzie u nas realizowany, dosłownie zasypywali nas pytaniami o możliwość zapisania się do Samsung LABO – podsumowuje Monika Kozber, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach. Semestralny kurs dokształcający, w ramach pilotażowej edycji programu Samsung LABO, prowadzony będzie przez specjalistów z Centrum Badawczo-Rozwojowego Samsung, inżynierów z zakładu produkcyjnego Samsung i praktyków biznesu działających w organizacjach pozarządowych. 

Najlepsi uczniowie po zakończeniu zajęć mogą otrzymać certyfikat firmowany przez jedną z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, dofinansowanie i przede wszystkim zaproszenie na praktyki w Centrum Badawczo-Rozwojowym Samsung oraz w zakładzie produkcyjnym Samsung. 

O Samsung Electronics:

 

Samsung Electronics Co., Ltd. zajmuje pozycję światowego lidera w dziedzinie technologii. Liczne odkrycia i nowatorskie rozwiązania firmy rewolucjonizują świat nowych urządzeń i otwierają przed ludźmi na całym świecie nieznane dotąd możliwości. Spółka zatrudnia 286 000 pracowników w 80 krajach, a jej roczne obroty wynoszą 216,7 mld USD. Więcej informacji znajduje się pod adresem www.samsung.pl. 

O Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach:

 

Szkoła na Leśnej jest placówką oświatową z długoletnimi tradycjami. Powstała w 1948r., na przełomie lat 70-80tych w skutek reorganizacji zmieniając swój profil i nazwę na Zespół Szkół nr 1 we Wronkach. Funkcjonujące od tego czasu technikum elektroniczne, ze względu na wysoki poziom nauczania zyskało opinię placówki kształcącej wysokiej klasy fachowców. Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach to obecnie nowoczesna placówka oświatowa oferująca uczniom gimnazjum, liceum i technikum wiele profili i kierunków kształcenia – profil sportowy, biologiczno-chemiczny, humanistyczny, technik elektronik, informatyk, mechatronik. Szkoła stara się nieustannie zaspokajać potrzeby edukacyjne i zawodowe uczniów oraz rozwijać ich talenty i zainteresowania. Priorytetem w rozwoju szkoły zawsze było i nadal jest kształcenie zawodowe nadążające za zmianami i innowacjami. W tym celu szkoła regularnie podejmuje współpracę z instytucjami i organizacjami, czego przykładem jest projekt Samsung LABO.

Mateusz Marciniak.