Rok więzienia dla lekarki za bezprawny zabieg sterylizacji

Zakończyła się sprawa lekarki ze szpitala w Szamotułach, która 4 lata temu bez zgody i wiedzy pacjentki wysterylizowała Wiolettę Szwak. Sąd Okręgowy w Poznaniu po rozpatrzeniu apelacji ostatecznie skazał prawomocnym wyrokiem lekarkę na karę roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

Wczoraj na sali podczas ogłaszania wyroku nie było ani oskarżonej, ani jej obrońców. Wcześniej podczas procesu podkreślali, że Wioletta Szwak podpisała ogólną zgodę na operację. Poszkodowana jednak nie zgodziła się na sterylizację.

Sąd co prawda usunął z wyroku słowa o przeprowadzeniu zabiegu bez zgody pacjenta, pozostawił zarzut najcięższy. Obrońcy podnosili, że sterylizacja nie była ostateczna, a poszkodowana gdyby chciała to np: korzystając z metody in vitro mogłaby zajść w ciążę.
Kara więc pozostała – rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Pełnomocnik Wioletty Szwak domagała się jeszcze odszkodowania dla swojej klientki, sąd to odrzucił.

Sprawa ubezpłodnienia Wioletty Szwak zaczęła się 5 lat temu, gdy urodziła 8 dziecko.
Wtedy tuż po porodzie sąd odebrał jej prawa rodzicielskie, bo uznał, że jest niezaradna życiowo. Ujęli się za nią sąsiedzi, rzecznicy praw obywatelskich i praw dziecka. Podczas badania dokumentacji okazało się, że jest wysterylizowana.

Źródło: tvp.pl