Czy w dzisiejszych czasach warto pomagać innym?

W piątek, na naszej facebook’owej stronie, udostępniliśmy status odnośnie zgubionego telefonu. Na drugi dzień odezwał się do nas chłopak, który chciał zrobić dobry uczynek, ale został oskarżony o kradzież i włamanie.

16-letni mieszkaniec Wronek zwrócił się do nas z problemem i prośbą o nagłośnienie sprawy. W dzień kiedy Pani Agnieszka zgubiła swój telefon, chłopak znalazł kartę SIM, w pobliżu miejsca, gdzie telefon został zgubiony. Szesnastolatek, gdy zobaczył ogłoszenie, niezwłocznie zadzwonił pod podany numer, wyjaśnił sytuację oraz poprosił o spotkanie. Pani Agnieszka, na wcześniej umówionym spotkaniu, pojawiła się z policjantem. Mieszkaniec został oskarżony o kradzież telefonu Pani Agnieszki oraz o włamanie do jednego ze sklepów przy ulicy Mickiewicza. Pojechał razem z policjantami na przesłuchanie na komisariat, z racji jego wieku przesłuchanie powinno odbywać się w towarzystwie prawnego opiekuna małoletniego mieszkańca, rodzice chłopaka niestety nie zostali o tym zawiadomieni, a przesłuchanie się odbyło. Po tym jak oskarżony opowiedział swoją wersję wydarzeń, został wypuszczony do domu. Chłopak napisał do nas, bo żąda sprawiedliwości, chciał pomóc, a został potraktowany w taki sposób.

Rozmawialiśmy także z Panią Agnieszką, Pani Agnieszka napisała nam oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Pozwolimy sobie je zacytować.

Chciałam pomóc w złapaniu złodzieja STAŁAM SIĘ OFIARĄ NAGONKI!!!
Jak powszechnie wiadomo ktoś skradł mi telefon i tej samej nocy okradł sklep. Współpracując z policją, by złapać złodzieja, zostałam oczerniona na jednym z wronieckich fun page. Każdy z was mógł zostać okradziony i każdy chciałby złapać sprawcę!!! Każdy potencjalny podejrzany musi zostać przesłuchany zgodnie z procedurą i NIE JA!!! o tym decyduję tylko Policja, dlatego jest mi bardzo przykro, że cierpi przez to wizerunek mój i mojej firmy. Posiadam również wcześniejsze rozmowy z chłopakiem, w których on ma do mnie pretensje, a ja wyjaśniam mu wszystko i wielokrotnie przepraszam, że musiał się udać na przesłuchanie. W rozmowach tych chłopak wykazuje zrozumienie i sam mnie przeprasza, że się pomylił w ocenie, a następnie nadszarpuje dobre imię mojego salonu i moją ciężko wypracowaną renomę .

Zapytaliśmy także, jakie stanowisko w tej sprawie ma Policja.

W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, iż w dniu 8 listopada policjanci z Komisariatu Policji we Wronkach rozpytali 16-letniego mieszkańca Nowej Wsi w celu ustalenia okoliczności znalezienia karty SIM. Nieletniemu nie przedstawiono żadnych zarzutów, a jego przesłuchanie na powyższą okoliczność (z uwagi na jego wiek) nastąpi w obecności opiekuna prawnego.

Sandra Śrama
KPP Szamotuły

Drodzy czytelnicy, odpowiedzcie sobie teraz na pytanie, czy warto pomagać w naszym mieście?

Mateusz Józef Jędrzejczak