Policja: "Oszuści kwestowali na rzecz chorych dzieci"

W dniu 03.06.2014 roku, funkcjonariusze z Komisariatu Policji we Wronkach otrzymali informację, że na terenie miasta poruszają się osoby, które zbierają pieniądze na chore dzieci.

W wyniku podjętych działań, na jednej z ulic Wronek funkcjonariusze podjęli czynności wobec dwóch młodych kobiet. W trakcie legitymowania ustalono, że kobiety są mieszkankami powiatu poznańskiego, pracują w firmie z siedzibą w Poznaniu, a na terenie Wronek zajmują się sprzedażą płyt CD z muzyką oraz DVD z bajkami dla dzieci, w cenie 20 złotych za sztukę. W celu uprawdopodobnienia tego faktu kobiety okazały funkcjonariuszom listę osób, które na terenie miasta nabyły od nich płyty.

Funkcjonariusze weryfikując tą informację dotarli do tych osób, gdzie w rozmowie z nimi ustalili, że zostały one wprowadzone w błąd, albowiem kobiety zapewniały je, że zbierają pieniądze na rzecz dzieci chorujących na mukowiscydozę i w przypadku przekazania na ten cel datku w kwocie powyżej 20 złotych, ofiarodawca jako bonus otrzyma płytę z muzyką lub z bajką. W świetle powyższych ustaleń kobiety zostały zatrzymane, a wkrótce później na terenie Wronek został zatrzymany kolejny „kwestujący”, którym okazał się mieszkaniec Inowrocławia.

Całej trójce przedstawiono zarzuty z art. 286 Kodeksu Karnego tj. oszustwa, polegającego na wprowadzeniu w błąd osób, co do świadczenia pomocy na cele statutowe fundacji i stowarzyszeń charytatywnych, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Zatrzymani zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych, gdzie w toku tej czynności przyznali się do zarzucanych im przestępstw. Po wykonaniu dalszych czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Szamotułach wszyscy zostali zwolnieni. Oszustom za popełnione przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

KPP Szamotuły