Cyfryzacja kina już w tym roku

Wronieckie kino kojarzy Ci się z filmami puszczanymi kilka miesięcy po premierze? Na premiery musisz jeździć do Poznania czy Szamotuł? Niedługo się to zmieni! Cyfryzacja kina już w tym roku!

Na ostatniej sesji poruszony został temat cyfryzacji wronieckiego kina. Dyrektor Wronieckiego Ośrodka Kultury Michał Poniewski poinformował, że nie udało się otrzymać dofinansowania z zewnątrz, ale mimo to cyfryzacja kina w tym roku stanie się faktem.

Głosowanie w sprawie autopoprawki do budżetu zostało przyjęte 9 głosami (2 radnych się wstrzymało). Oznacza to, że wronieckie kino przejdzie cyfryzację za kwotę 310 tysięcy złotych tylko z dotacji celowej z budżetu gminnego.

Jesteśmy w stanie się zmieścić w tym limicie. Na wkład własny na cyfryzacji zmieniły się możliwości techniczne. Postęp technologiczny pozwolił na cięcie kosztów samego projektora.

– zapewniał na sesji Dyrektor WOK-u Michał Poniewski. W ramach dotacji z Urzędu Miasta planowany jest zakup zestawu kina cyfrowego wraz z ekranem.

WOK złożył w sumie 3 wnioski o dofinansowanie. Starał się zarówno o środki unijne jak i z budżetu państwowego. Wnioski jednak zostały odrzucane z różnych powodów:

 • Kwalifikujący urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego nie chcieli uznać zakupu ekranu jako elementu koniecznego do cyfryzacji kina i dostosowania do 3D,
 • w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabrakło punktów w ocenie merytorycznej, a wnioski wygrywały jednostki z dużych miast,
 • Państwowy Instytut Sztuki Filmowej nie odpowiedział jeszcze oficjalnie, ale dotacje dostały multipleksy lub działające już kina.

Cyfrowe kino już we wrześniu?

Dyrektor zapewnia, że u mieszkańcy Wronek będą mogli spodziewać się pierwszego cyfrowego seansu już w tym roku. Po cyfryzacji kino będzie nastawione na emisję nowych tytułów jak i ponadczasowych klasyków, ale na nowoczesnym sprzęcie.

Osobiście chciałbym rozruchu kina jeszcze we wrześniu, ale to zależy od przygotowania przez specjalistyczną firmę, którą wyłonimy w przetargu.

Kino „Gwiazda” w 2007 roku. Zdjęcie ze strony „Pozdrowienia z Wronek” – polecamy.

Nie do Poznania?

Czy na cyfryzacji się skończy? Nic bardziej mylnego. WOK ma w planach szereg koniecznych zmian na terenie obecnej sali widowiskowo-kinowej. Oczywiście są to póki co plany, a szybkość ich realizacji zależeć będzie od finansów:

 • przywrócenie nazwy Kino „Gwiazda”,
 • wprowadzenie internetowej sprzedaży biletów i możliwości płatności kartą,
 • wymiana drzwi wejściowych do budynku,
 • rewitalizacja przestrzeni przed budynkiem kina,
 • przeniesienie bankomatu Pekao S.A. na boczną ścianę (bliżej Targowiska),
 • remont instalacji elektrycznych, remont foyer kina (szatnia, kasa, barek kinowy z opcją kawiarni przed budynkiem),
 • remont wnętrza sali projekcyjnej,
 • zakup foteli kinowych,
 • zakup profesjonalnego systemu oświetlania i nagłośnienia sceny,
 • zakup kurtyn i kulis na scenę oraz remont elewacji zewnętrznych.

Wszystko wskazuje więc na to, że już niebawem kino zmieni się nie do poznania.

Oprócz cyfryzacji i szeregu remontów, WOK od czasu utraty „Pastorówki” boryka się z problemami lokalowymi i wiążemy duże nadzieje z pozyskaniem i remontem tego budynku na cele kulturalne, a następnie zagospodarowaniem dziedzińca obok kina i stworzeniem klimatycznego miejsca na kameralne koncerty plenerowe we Wronkach.