Manewry strażaków z gminy Wronki

W czwartek, kilka minut przed godziną 15 we wszystkich jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie gminy Wronki, rozbrzmiały syreny alarmowe. Płonął ponad 20-hektarowy las w leśnictwie Lutyniec, podczas gaszenia pożaru, otrzymano kolejne zgłoszenie o pożarze, tym razem ogień objął zrębowisko przy torowisku w Mokrzu – taki scenariusz obejmowały ćwiczenia jednostek OSP z naszej gminy.

Pierwsze do akcji wyruszyły trzy zastępy OSP Wronki. Chwilę później dyspozytor PSP Szamotuły wysyłał kolejne jednostki. W kilka chwil, wszystkie możliwe zastępy, które mogłyby poradzić sobie z pożarem lasu, były już w drodze. Kolejni dowódcy zgłaszali gotowość bojową, a sygnał na radio zdawał się nie mieć końca.

Jako pierwsi na miejsce akcji dotarli wronieccy strażacy, którzy natychmiast podali wodę. Dowódca akcji – dh Stefan Kaszkowiak, naczelnik OSP Wronki przydzielał zadania, kolejnym przybywającym zastępom. Lekkie wozy bojowe miały za zadanie zorganizowanie punktu czerpania wody przy jednym ze zbiorników wodnych. Tysiące litrów wody, które wylano na miejscu ćwiczeń, były natychmiast uzupełniane przez strażaków z Samołęża, Marianowa, Lubowa, Ćmachowa oraz Wartosławia. Oni w takich akcjach są niezbędni. Pozostałe jednostki z OSP: Rzecin, Kłodzisko, Chojno, Jasionna, Wróblewo i Amica gasiły pożar. Na miejscu znajdowała się również Straż Leśna z Nadleśnictwa Wronki, która kierowała kolejne zastępy do pożaru. W akcji uczestniczyli także strażacy z Szamotuł, którzy mieli okazję poznać teren, a także dojazd do wronieckich lasów.

Przebieg ćwiczeń przerwał wypadek, który miał miejsce w leśnictwie Dębogóra przy granicy z Nadleśnictwem Potrzebowice, na drodze Rzecin-Miały. Samochód osobowy, na drodze leśnej uderzył w drzewo. Na miejsce zdarzenia wysłano straż pożarną z JRG Czarnków i OSP Wieleń, a także jeden zastęp biorący udział w ćwiczeniach. Cztery osoby podróżujące renault clio zostały przewiezione do szpitala.

Podczas nieobecności dowódcy akcji, ćwiczeniami zarządzał dh Paweł Kahl z OSP Chojno. Osoba znająca te lasy jak własną kieszeń, sprawnie poradziła sobie z odpowiedzialnością i dowodzeniem tak licznymi siłami straży pożarnej. Tym bardziej, że z Lutyńca, strażacy musieli błyskawicznie udać się do Mokrza, gdzie ponownie ćwiczenia polegały na gaszeniu terenów leśnych. Dowódcy wyposażeni w mapy terenu, musieli pospiesznie znaleźć jak najkrótszą drogę. Niektóre zastępy lepiej lub gorzej poradziły sobie z orientacją w lesie. Tutaj scenariusz był taki sam.

Ćwiczenia nadzorowała dwójka strażaków z PSP Szamotuły, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach – st. kpt. Roman Mucha oraz Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej – kpt. Arkadiusz Rakowski. Ze strażą pożarną współpracował także Zastępca Nadleśniczego – Jerzy Wojciechowski. Podczas zbiórki kończącej ćwiczenia, st.kpt. Roman Mucha, dh Stefan Kaszkowiak i przedstawiciel wronieckiego Nadleśnictwa podziękowali strażakom za udział w tych manewrach. Zastępca komendanta PSP Szamotuły pochwalił szybkie przybycie wszystkich jednostek, ale dodał też, za następne ćwiczenia odbywać się będą na wewnętrznym kanale radiowym.

Celem ćwiczeń było:
– sprawdzenie wartości taktycznej jednostek OSP MiG Wronki
– sprawdzenie możliwości współdziałania w trudnym terenie leśnym
– sprawdzenie realności opracowanych przez Nadleśnictwo Wronki „Sposobów postępowania na wypadek powstania pożaru lasu”
– doskonalenie umiejętności współdziałania zastępów JRG i OSP oraz służb leśnych, z powiatu szamotulskiego,
– sprawdzenie możliwości oraz wypracowanie wniosków w zakresie prowadzenia korespondencji radiowej pomiędzy siłami i środkami podczas dużego pożaru lasu,
– zapoznanie się uczestników ćwiczeń z nowym oznakowaniem dojazdów pożarowych na terenie Nadleśnictwa Wronki i zbiorników wody do celów gaśniczych, nowym oznakowaniem oddziałów leśnych,
– sprawdzenie prawidłowości oznakowania dojazdów pożarowych i zbiorników wodnych,
– sprawdzenie umiejętności poruszania się po obszarach leśnych z wykorzystaniem oznakowania dojazdów pożarowych i zbiorników wodnych,
– sprawdzenie przestrzegania przepisów bhp podczas działań ratowniczych przez strażaków,
– sprawdzenie poprawności działania mapy elektronicznej na obszarach leśnych,
– doskonalenie umiejętności koordynacji działań ratowniczo–gaśniczych przez służbę dyżurną PSK podczas dużego pożaru lasu.


Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii zdjęć