Dzień Włoski w szkole Konarskiego

Eurokoło w ZS Nr 2 im. S. Konarskiego wybrało sobie Włochy i im poświęciło Dzień Europejski, przygotowując konkursy i przedstawienia.

W Dniu Włoskim 2 kwietnia 2014r. do „Konkursu wiedzy o Włoszech” przystąpiły, wyłonione wcześniej, trzy drużyny. Pierwsza część zmagań wzorowana była na telewizyjnych „Milionerach” i wzbudziła wiele emocji wśród publiczności . Oprócz tego zawodnicy, w kolejnych częściach zmagań konkursowych, odpowiadali na pytania z historii, geografii i kultury.

Aby przybliżyć słoneczną Italię wszystkim uczniom i nauczycielom, członkowie EUROKOŁA odegrali role słynnych Włochów. Dziewczęta w strojach wzorowanych na dawnych tunikach przypomniały, że starożytni Rzymianie stworzyli podstawy naszej europejskiej cywilizacji. Następnie przedstawiono znane postaci takie jak: Juliusz Cezar, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Krzysztof Kolumb, Marco Polo, Casanova, św. Franciszek z Asyżu, Sophia Loren, Monica Bellucci, Armani czy Dolce & Gabana.

To jednak nie było wszystko, co Eurokoło przygotowało dla społeczności szkolnej. Widzom ukazano m.in. liczne związki polsko – włoskie. Wspomniana była pochodząca z Włoch królowa Bona, która do Polski sprowadziła marchew, pietruszkę, seler i por ,popularnie zwane włoszczyzną. Nie zapomniano też o słynnych malarzach, takich jak Canaletto czy Bacciarelli, zaproszonych na dwór królewski przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na uwagę zasłużył również fakt utworzenia na terenie Włoch Legionów Polskich i narodzin „Mazurka Dąbrowskiego”. Przywołano także pamięć o polskich żołnierzach z II Korpusu gen. Władysława Andersa, biorących udział w walkach o Monte Cassino. Jedną z ciekawostek była informacja o Zbigniewie Bońku, będącym dawnym zawodnikiem legendarnej drużyny Juventus Turyn.

W dalszej części Dnia Włoskiego odbył się pokaz scenki będącej interpretacją „Ojca Chrzestnego” .Widzom przedstawiono także główne zasady wciąż groźnej mafii sycylijskiej Cosa Nostra, której siłę dawało utrzymanie tajemnicy i wewnętrznej dyscypliny. Uczniowie przedstawili tajne rytuały inicjacyjne i kodeks mafii , którego złamanie karano śmiercią.

Jednym z punktów programu Dnia Włoskiego był „Konkurs na strój i maskę” nawiązujący do karnawału, z którego słynie Wenecja. Podczas niego bowiem orszaki przebierańców w charakterystycznych maskach podrygują w rytm barokowej muzyki. Najpiękniejszy i najbardziej pomysłowy strój, zdaniem jury, zaprezentowała Milena Jeziorna z II kl. technikum ekonomicznego. Kolejny konkurs, tym razem muzycznym, polegał na podaniu tytuł włoskiego utworu („Jaka to melodia?”) lub nazwiska kompozytorów np. Antonio Vivaldiego czy Ennio Morricone. Wszystkie drużyny nieźle poradziły sobie z odgadnięciem większości piosenek. Tłem do wszystkich pytań były fragmenty utworów i teledyski. Ostatecznie w wieloelementowym „Konkursie wiedzy o Włoszech” zwyciężyli uczniowie klasy IV TA z Radosławem Chojanem na czele.

W czasie imprezy, konkursy i scenki przeplatane były prezentacjami multimedialnymi oraz melodyjnymi włoskimi przebojami znanymi m.in. z festiwalu w San Remo. Najwięcej uśmiechów wywołała parodia duetu Romina Power & Al Bano, znanego w całej Europie dzięki piosence „Felicita”. Uczniowie Anita Szymszon i Patryk Haak spowodowali, że cała sala kołysała się w rytm ich przeboju „Ci Sara”.

Dzień Włoski w szkole Konarskiego miał nie tylko walory edukacyjne, ale także integracyjne. Założeniem organizatorów była „nauka przez zabawę” i cel ten w pełni osiągnięto. Natomiast wszyscy członkowie Klubu Europejskiego, którzy przez wiele tygodni przygotowywali się do tego wydarzenia i reprezentowali szkołę w konkursach, wyjadą w nagrodę do Sopotu. Na wniosek dyrektora Ryszarda Firleta wycieczkę Eurokoła zgodziła się, po raz kolejny, sfinansować Szkolna Rada Rodziców. W ten sposób rodzice i Dyrekcja wynagradzają ogromną pracę i trud włożony m.in. w przygotowanie Dni Europejskich.

Agnieszka Sobkowiak