Wyśpiewali piękną nowinę [GALERIA]

Koncerty kolęd w Kościele pw. U. Ledóchowskiej na Borku to już kilkuletnia tradycja. Pieśni ułożone dla uczczenia narodzin Bożej Dzieciny w formie artystycznej prezentowane są w tym roku od 6 stycznia.

Proboszcz Marian Binek, witając zebranych w niedzielny wieczór, 19 stycznia 2014 r., wyraził radość z goszczenia przy boreckim żłóbku tylu wspaniałych solistów.

Kolędowanie pomaga w pielęgnowaniu naszej wiary. Kogo nie wzruszają proste, a zarazem głębokie przekazy polskich kolęd? To jest najprostsze i najpiękniejsze opowiadanie Ewangelii, a więc Dobrej Nowiny – podkreślał .

Kolędowało pięć chórów: Chór „Lutnia” z Międzychodu pod dyrekcją Szczepana Kaszyńskiego, Koło Śpiewu im. Feliksa Nowowiejskiego z Tarnowa Podgórnego pod dyrekcją Szczepana Tomczaka, dwa chóry z Kaźmierza – im. Stanisława Moniuszki i Fermata, pod dyrekcją Waldemara Hermana i nasz chór Milenium, pod batutą Remigiusza Skorwidera.
W imieniu organizatorów koncertu – Wronieckiego Ośrodka Kultury – przybyłych powitał dyrektor Michał Poniewski, a w imieniu Chóru Milenium – inicjatora spotkania – prezes Magdalena Jans.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, chóry wykonały po cztery kolędy. Dyrygenci sięgnęli do ciekawych tekstów i opracowań muzycznych a motywem przewodnim był Bóg, który się narodził. Chóry kolędami opowiadały o Panu Jezusie a śpiewem wyrażały podniosłość i wyjątkowość przeżywanego czasu.
W repertuarze każdego z nich znalazły się ciekawe aranżacje kolęd mało znanych np.: Syna swego Bóg zesłał, czy Dziecino mała polskiego kompozytora, salezjanina Antoniego Chlondowskiego; Zaśpiewam Jezuskowi – komp. St. Moryto, do słów Jana Węcowskiego; Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje Jana Kaszyckiego z muzyką – Markiewicza. Było także kilka kolęd w opracowaniu Feliksa Nowowiejskiego i do słów Juliusza Słowackiego. Skupiały uwagę nie tylko na harmonii i współbrzmieniu, ale także na słowach.

Jak zawsze, tak i tym razem, nie zabrakło wspólnego śpiewu wszystkich obecnych w świątyni. Na rozpoczęcie koncertu wybrzmiała kolęda „Wśród nocnej ciszy” i na zakończenie „Bóg się rodzi”.

Kolędy i pastorałki pomogły zapewne wielu osobom się odprężyć oraz odreagować trudy minionego tygodnia a wyzwalając uśmiech na twarzy nabrać sił do nadchodzącego.
Ks. Marian Binek dziękował ze wzruszeniem za opowiadanie kolędami wydarzeń, które dokonały się tej wielkiej i świętej nocy, bo kolędowanie to jedna z piękniejszych form ewangelizacji. Śpiew porusza serca, otwiera na to co piękne. A zatem niech kolędy otworzą nasze serca na Boga, Jego Piękną i Dobrą Nowinę.

Po koncercie wszystkie chóry integrowały się na spotkaniu w świetlicy WOK.


Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii
W przyszłą niedzielę – 26 stycznia br. Orkiestra Dęta WOK, ubogaci kolędami Mszę św. o godz. 11.00.
Wieczorem (także 26.01.) o godz. 18.00 w wykonaniu zespołu młodzieżowego – wschodzącej Gwiazdy – będzie koncert dedykowany wszystkim parafianom w podziękowaniu za „kolędę” w domach rodzinnych.

Krystyna Tomczak