Polsko-niemiecki projekt Zespołu Szkół nr 2

W dniach 8 – 13.12.2013r. uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach wraz z opiekunami Dominiką Rudy i Hanną Siudą uczestniczyli w drugim etapie III edycji wymiany młodzieży polsko – niemieckiej w Berlinie, która przebiegała pod hasłem „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw”.

Realizacja projektu z partnerską szkołą OSZ für Bürowirtschaft z Berlina pod patronatem „Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży” (Deutsch – Polnisches Jugendwerk), była kontynuacją spotkania, które odbyło się na przełomie maja i czerwca br. we Wrocławiu. Młodzież z partnerskich szkół uczestniczyła w seminariach, warsztatach tematycznych oraz animacjach językowych w obszarach dotyczących praw człowieka, tolerancji, szacunku dla wielokulturowości bez względu na pochodzenie, wyznanie i kolor skóry. Doskonałą lekcją praw człowieka była wizyta w Parlamencie niemieckim oraz spotkanie z politykiem, który przedstawił codzienną pracę niemieckiego Rządu.


Uczniowie z naszej szkoły mieli okazję odwiedzić najbardziej znane miejsca w Berlinie, do których zostali zaproszeni przez niemieckich kolegów. Atrakcją grudniowego spotkania był tradycyjny Weinachtsmarkt, dzięki któremu poczuliśmy atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Młodzież, zarówno z Wronek, jak i z Berlina wróciła z tego spotkania z bagażem cennych doświadczeń, niezapomnianych przeżyć, nowymi przyjaźniami oraz większymi umiejętnościami językowymi.

Przygotowania do IV edycji wymiany rozpoczną się jesienią 2014 r.

Składamy serdeczne podziękowanie Fundacja „Amicis” Wronki za wsparcie finansowe, które umożliwiło naszym uczniom udział w projekcie.

Dominika Rudy
Hanna Siuda