Przyjdź pod pomnik, oddaj hołd Bohaterom!

Pod koniec czerwca do Wronek przyjechał Poseł na Sejm RP Janusz Palikot, który miał przemawiać do Wronczan. Przyczyną przyjazdu szefa partii swojego nazwiska było referendum w sprawie odwołania burmistrza Mirosława Wieczora zainicjowane przez lokalną działaczkę RPP Annę Wilk-Baran. Informacja o planowanych przyjeździe kontrowersyjnego polityka wywołała duże zainteresowanie mieszkańców Wronek o prawicowych poglądach. W wyniki spontanicznej akcji pod ratuszem zebrało się kilkadziesiąt osób, które przywitało gościa gromkim „Tylko idiota głosuje na Palikota”. Przez całą „konferencję” grupa ta nie dawała dojść do głosu nikomu ze struktur Ruchu Poparcia Palikota.

Uczestnicy pikiety zaczęli wymieniać się poglądami, rozmawiać ze sobą. W końcu podjęto decyzję o połączeniu sił i działaniu na rzecz propagowania pozytywnego patriotyzmu w naszym mieście. Pierwszą wspólnie zorganizowaną akcją o szerokim zasięgu było wyczyszczenie powstańczych grobów i zapalenia zniczy na Wszystkich Świętych. Ekipa RWP spędziła kilka ładnych godzin na cmentarzu parafialnym, ale reakcje ludzi całkowicie wynagrodziły włożony trud we wspólne przedsięwzięcie. Pieniądze na znicze pochodziły ze zbiórki, którą grupa zorganizowała między sobą.

11 listopada Ruch Wronieckich Patriotów w 5 osób wybrał się do Warszawy na marsz Niepodległości, aby zamanifestować swój patriotyzm. Kolejnym, największym jak do tej pory przedsięwzięciem sygnowanym przez RWP są wronieckie obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Pod pomnikiem przy rondzie Europa Tobiasz Chożalski opowie pokrótce o przyczynach, przebiegu i konsekwencjach wybuchu wielkopolskiego zrywu, a Artur Lorek przybliży historię działań powstańczych na terenie Wronek.

Karol Grajewski, redaktor www.wronczanie.pl:
Powstanie Wielkopolskie na ziemi wronieckiej

Wydarzenie na Facebook’u – dołącz i udostępnij:
Hołd Powstańcom Wielkopolskim!