Zwycięstwo "Maryni" na Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich

W dniach 9-10 listopada 2013r. pięć par Zespołu Folklorystycznego „Marynia” wzięło udział w X Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich „O Muszlę Bałtyku” w Malborku. Już w piątek 8 listopada młodzi tancerze wraz z instruktorami wyruszyli, pełni niecierpliwości i podekscytowania, do Malborka.

Turniej rozpoczął w sobotę o godzinie 10:00 rundami eliminacyjnymi. Do zmagań przystąpiło ponad 100 par z całej Polski. Pary taneczne zmagały się kolejno w 1/8, 1/4 i 1/2 finału, prezentując polkę , krakowiaka, kujawiaka, oberka i mazura.
Uroczystemu otwarciu turnieju z udziałami władz Miasta Malborka i Województwa Pomorskiego, jak zwykle towarzyszył polonez w wykonaniu wszystkich par przybyłych, by walczyć o Muszlę Bałtyku.

Prezentacje finałowe zakończyły się dopiero w niedzielę. Reprezentanci Zespołu Folklorystycznego „Marynia” zaprezentowali się bardzo dobrze. Krystian Górniak i Jagoda Krygier tańcząc w finale kategorii IIB wywalczyli IV MIEJSCE. W kategorii IV B najlepszą parą okazała się para z Wronek – Michał Podgórki i Patrycja Prażuch zajęli I MIEJSCE.

W składzie komisji konkursowej znaleźli się: Jan Łosakiewicz – sędzia ekspert z Warszawy, Jarosław Wojciechowski – sędzia ekspert z Warszawy, Mariusz Krupiński – sędzia konsultant z Olsztyna, Danuta Wojciechowska – sędzia z Warszawy, Norbert Późniewski – sędzia z Warszawy.

Przywiezione z Malborka sukcesy bardzo cieszą, a zarazem staja się mobilizacją do dalszej pracy.

Pary Zespołu Folklorystycznego „Marynia” przygotowane przez instruktorów Hannę Jaworską i Jana Galasińskiego podczas weekendowych zmagań w Malborku reprezentowały Zespół Folklorystyczny „Marynia”, Wroniecki Ośrodek Kultury oraz Urząd Miasta i Gminy Wronki, pokazując że Wronki to rozwijający się ośrodek tańców polskich na terenie kraju.

Tekst: Jan Galasiński