Z Chojna do Bucharzewa po Drodze św. Jakuba

W czasie mszy św. ks. proboszcz Paweł Pawlicki poświęcił tabliczkę w kolorze niebieskim z uproszczoną grafiką muszli św. Jakuba w kolorze żółtym. Po odsłonięciu tablicy obiektowej przed kościołem przez księży parafii chojeńskiej, sołtysa Jarosława Mikołajczaka i odpoczywającego w Chojnie Jakuba Bosego z Poznania, wyruszyła do Bucharzewa pielgrzymka rowerowo-piesza. Blisko 60.osobowej grupie pielgrzymów przewodził ks. Paweł Pawlicki, który przewiózł w plecaku wcześniej poświeconą tabliczkę na miejsce docelowe do Bucharzewa. Tam właściciel „Chaty Zbójców” – Czesław Kołek „wmurował” ją na przydrożnym kamieniu.

Przesympatycznej imprezie towarzyszyła piękna pogoda, wyśmienite humory, bezkolizyjna jazda a w zagrodzie zbójeckiej oczekiwał ciepły poczęstunek – grochówka i kiełbaska. Tutaj przeprowadzono także konkurs wiedzy o św. Jakubie pomiędzy dziesięcioma zawodnikami. Najlepszymi okazali się Wiktoria Jankowska, Marcin Marecki, Jakub Bosy oraz Oliwia Kulza.

Ciekawe inicjatywy wyzwalają kolejne. Zrodził się pomysł wybudowania w Bucharzewie kapliczki św. Jakuba, a znając upór Chojanów jest to bardzo realne. Życzymy powodzenia w jego realizacji.

Projekt współfinansowany jest przez UE w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-1013” z funduszu LGR „Warta – Noteć” przy wkładzie własnym TMZW.

Tekst: Krystyna Tomczak
Zdjęcia: Jan Kwaśny