Strażacy poznawali metody poszukiwań (GALERIA)

W piątek, na zaproszenie Ochotniczej Straży we Wronkach przyjechali ochotnicy z poznańskiej Grupy Ratownictwa Specjalnego. Ratownicy, strażacy oraz treserzy podzielili się wiedzą teoretyczną oraz praktyczną z dziedziny poszukiwań ludzi m.in. w lasach, budynkach oraz gruzowiskach.

Członkiem GRS OSP Poznań, jest jeden z druhów wronieckiej OSP – Tomasz Pospieszny. Do Wronek przyjechało dwanaścioro druhów w tym dowódca grupy, a zarazem Jednostki Ratowniczo-Gaśnieczej nr 4 w Poznaniu – mł. kpt. Dariusz Jezierski. Wraz z nimi przybyły psy ratownicze: owczarek niemiecki – Volt, labrador – Scarletta oraz border collie – Nana.

Ćwiczenia z ochotnikami z Wronek podzielono na dwie części. Teoretyczną. Gdzie strażacy z Wronek poznali zasady nauki przyszłych psów ratowniczych, a także zasady funkcjonowania Grupy Ratownictwa Specjalnego. Oprócz tego poznali różne aspekty działań podczas akcji poszukiwawczej w lasach, budynkach i gruzowiskach.

Następnym etapem były ćwiczenia w terenie. Ratownicy z obu jednostek udali się najpierw do lasu, gdzie poznali zasady poszukiwań tzw. “tyralierą”, a także zobaczyli jak zachowuje się pies podczas akcji w takim terenie. Następnie przeniesiono się na teren Zakładu Przetwórstwa Ziemniaczanego przy ul. Sierakowskiej. Najpierw psy weszły do budynków, aby zlokalizować symulujących poszkodowanych ratowników. W kolejnym kroku, ratownicy z Wronek musieli udzielić pierwszej pomocy, a także wynieść rannych z budynku na noszach. Psy wykazały się dobrym nosem, ponieważ szybko udało im się zlokalizować poszkodowanych.

Najpopularniejszy portal informacyjny we Wronkach.Moje Wronki w jednym miejscu. Informacje z Miasta i Gminy Wronki. Codziennie nasz serwis jest odwiedzany przez tysiące osób z Wronek, Szamotuł, Sierakowa, Lubasza, Ostroroga, Wielenia, Obrzycka.

2013-08-17