W hołdzie dla Króla (GALERIA)

Najpierw przy pomocy dźwigu ustawiono potężną kłodę, która przez kilka dni zmieniała się w wielkopolskiego księcia. Rzeźbiarz pracował od poniedziałku do czwartku, mieszkańcy Wronek mogli przyjrzeć się pracy Eugeniusza Tacika, a także mieli okazję rozmowy z artystą.

Postać Przemysła II jest ważna dla historii Wronek. Piastowski władca, będący wtedy księciem wielkopolski sprawił, że w mieście osadzili się dominikanie, a następnie w roku 1279 ufundował budynek klasztoru oraz kościoła. Na rzeźbie, pod prawą nogą postaci można dostrzec miniaturkę budynku, która symbolizuje właśnie świątynie. Ta data jest niezwykle ważna dla historii miasta – jest to data, pod którą pojawiła się pierwsza, niepodważalna wzmianka o Wronkach. Co wobec braku innych dokumentów uważane jest przez historyków za argument na dokonaną w tym okresie we Wronkach lokację miasta.

Na dzień 26 czerwca zaplanowano uroczyste odsłonięcie pomnika. Tego dnia przypada 718 rocznica koronowania Przemysła II na króla Polski. Oprócz tego planowane jest upiększenie najbliższej.