Warta tuż pod stanem ostrzegawczym, możliwe burze

Poziom Warty we Wronkach wzrasta od końca zeszłego miesiąca, kiedy nastąpił gwałtowny wzrost temperatury. Oczywiście powodów do zaniepokojenia nie ma, podobny scenariusz powtarza się przecież co roku. Zima w tym roku i tak nas nie rozpieszcza, także efekt roztopów nie jest, aż tak dotkliwy.

W chwili obecnej poziom Warty we Wronkach wynosi 350 cm. Do stanu ostrzegawczego brakuje 30 cm. Natomiast do alarmowego – 70 cm. Według danych IMGW z portalu Pogodynka.pl, poziom rzeki podnosi się o dwa centrymetry na godzinę (wcześniej 3cm/h).

Źródło: IMGW.pl / kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Według portalu lowcyburz.pl istnieje prawdobieństwo wystąpienia w naszym regionie burz: „Prognozy oparte na modelu GFS od paru dni wskazują, że jutro, w szczególności na obszarze Polski Zachodniej i Północnej pojawią się dogodne warunki dla inicjacji całkiem głębokiej konwekcji.” Jutro z nad Skandynawii przywędrują do nas dwa ośrodki niskiego ciśnienia. W efekcie należy spodziewać się: „Dość silnych komórek konwekcyjnych, generujących silne, przelotne opady deszczu, krupy śnieżnej i miejscami śniegu. (…) Obecne wyliczenia GFS wskazują, że największe prawdopodobieństwo rozwoju burz pojawi się w dzielnicach zachodnich i północnych oraz w mniejszym stopniu centralnych, a także północno-wschodnich.” – ŁowcyBurz.pl